Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania tematem obrad KEP w Płocku

Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania będą tematem obrad Konferencji Episkopatu Polski (KEP), które odbędą się w Płocku (Mazowieckie) 25 i 26 września. Wśród omawianych zagadnień znajdzie się m.in. prewencja w odniesieniu do nadużyć seksualnych wobec małoletnich.

Dwudniowe zebranie polskich biskupów odbywać się będzie w płockim Wyższym Seminarium Duchownym. Na zakończenie wydany zostanie komunikat podsumowujący obrady.

„Przed nami wydarzenie wyjątkowe, niezwykłe. Przez dwa dni, 25 i 26 września, Płock i diecezja płocka będzie gościć polski Episkopat. Po raz pierwszy w dziejach naszej prastarej diecezji, w grodzie Krzywoustego obecni będą wszyscy pasterze Kościoła w Polsce” – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej biskup płocki ks. bp Piotr Libera.

Jak zaznaczył, 380. obrady KEP odbędą się w ramach Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki, który został ustanowiony przez polskich biskupów na 450. rocznicę śmierci patrona dzieci i młodzieży, Polski, a także diecezji płockiej.

Ks. bp Piotr Libera przypomniał jednocześnie, iż w marcu 2019 r. odbędą się w Warszawie uroczyste obchody 100-lecia KEP.

Jak zapowiedział biskup pomocniczy płocki ks. bp Mirosław Milewski, tematem płockich obrad KEP będzie „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

„Tematyka obrad będzie skupiała się wokół duszpasterstwa młodzieży w Polsce przed 15. Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów” – wyjaśnił.

Ks. bp Mirosław Milewski przyznał, iż jedna z sesji obrad KEP będzie nawiązywała do ogłoszonego w sierpniu przez papieża Franciszka Listu do Ludu Bożego. Jak wyjaśnił, tematem tej części dyskusji polskich biskupów będzie „prewencja w odniesieniu do nadużyć seksualnych wobec małoletnich”.

W odpowiedzi na List do Ludu Bożego papieża Franciszka biskup płocki zarządził na 14 września nabożeństwa pokutne we wszystkich dekanatach diecezji w intencji ofiar nadużyć w Kościele – wcześniej nabożeństwo takie odbyło się w płockiej katedrze.

Obrady KEP w Płocku odbędą się w ramach obchodów Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki, które w diecezji płockiej, skąd pochodzi ten święty, rozpoczęły się 6 stycznia w Święto Trzech Króli i potrwają do Niedzieli Chrystusa Króla, czyli do 25 listopada. Hasłem tych obchodów jest życiowe motto świętego: „Ad maiora natus sum – Do większych rzeczy jestem urodzony”.

W pierwszym dniu obrad KEP, 25 września, w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie spoczywają m.in. średniowieczni władcy Polski – Władysław I Herman i Bolesław III Krzywousty, odprawiona zostanie Eucharystia, której przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce ksiądz arcybiskup Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi metropolita warszawski ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.

W drugim dniu obrad, 26 września, Eucharystia odprawiona zostanie w płockiej farze – Mszy świętej przewodniczył będzie metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej ks. bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w KEP.

Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie niedaleko Przasnysza 28 grudnia 1550 r. Był jednym z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany.

Relikwie św. Stanisława Kostki są w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, a od 1926 r. także w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie – ustanowione w 2000 r. tamtejsze sanktuarium odwiedzają każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.

PAP/RIRM

drukuj