fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] S. Karczewski: Młodzież powinna być dumna z tego, jak bohaterskim narodem jesteśmy

Trzeba pokazywać młodzieży, jakim jesteśmy wspaniałym, bohaterskim narodem. Młodzież powinna być z tego dumna – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas XXI Forum Polonijnego. Podkreślił także rolę i znaczenie nauczania św. Jana Pawła II, którego uznał za wybitnego przedstawiciela Polonii

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa XXI Forum Polonijne, organizowane przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, WSKSiM, Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” oraz Polskie Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze. W tym roku odbywa się ono pod hasłem „W trosce o patriotyczne wychowywanie młodzieży”.

Marszałek Senatu mówił m.in. o wychowaniu patriotycznym i powinnościach wszystkich Polaków mieszkających poza granicami kraju.

– Trzeba pamiętać, żeby młodzież wychowywać w duchu patriotycznym, pokazywać jej, jakim jesteśmy wspaniałym, bohaterskim narodem. Młodzież powinna być z tego dumna – podkreślił.

Odniósł się także do coraz większej roli internetu w życiu młodych ludzi i wskazał, że za jego pomocą również należy edukować młodych ludzi.

– Tam też powinniśmy być. Już nie tylko gazetki, ale muszą powstawać też strony internetowe. Musi być Twitter, Facebook, tam też musimy działać w języku polskim, ale również w językach obcych. Cieszę się bardzo, że powstają także strony i twittery ludzi Kościoła. Mam nadzieję, że w nieodległym czasie powstanie kanał Telewizji Polskiej w języku angielskim, żeby docierać z prawdziwą informacją o Polsce na cały świat – powiedział Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu podkreślił rolę i znaczenie nauczania św. Jana Pawła II, którego uznał za wybitnego przedstawiciela Polonii.

– Bardzo dużo zyskaliśmy dzięki polskiemu papieżowi. Przeżywaliśmy ten pontyfikat. Byliśmy dumni z Ojca Świętego. Mogliśmy być też dumni z naszego kraju, że wydał tak wielkiego, wspaniałego człowieka. Powinniśmy iść tym tropem, jak najczęściej go wspominać i mówić o jego nauczaniu, miłości do drugiego człowieka, miłości do świata i Polski – wskazał Stanisław Karczewski.

Dodał, że nie wystarczy o tym pamiętać i mieć to nauczanie w sercu, ale trzeba tę naukę przekazywać dalej i żyć nią na co dzień.

– Ojciec Święty był jednym z was, gdyż też był przedstawicielem Polonii. Polskę miał jednak cały czas w sercu i kochał ją – mówił Stanisław Karczewski.

Marszałek podkreślił także rolę dyplomacji rządowej, prezydenckiej, ministerialnej i parlamentarnej w kwestii dbania o dobre imię Polski.

– Polonia jest zróżnicowana. Mamy przykłady osób, które Polskę szkalują, a nawet całych środowisk polonijnych, które są wrogo nastawione do Polski. Jeżeli ktoś krytykuje w sposób brutalny, agresywny i nieuczciwy polski rząd, to krytykuję Polskę. Mamy taki sam problem tu, w Polsce – stwierdził marszałek Senatu.

Na koniec odniósł się do śmierci dwuletniego Alfiego Evansa, który cierpiał na niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną. Chłopiec zmarł w nocy z piątku na sobotę w szpitalu w Liverpoolu. Rodzice dziecka w ostatnich dniach toczyli o syna sądową batalię, chcąc przenieść go do włoskiego szpitala; sprawą dwulatka zajmował się także Watykan.

– Nie możemy się zgodzić na tę Europę, która doprowadziła do śmierci dwuletniego chłopczyka. To dziecko zginęło na naszych oczach. Nie chcę takiej Europy. Chcę żyć w Polsce, w której każde życie jest ważne, w której walczymy o życie, a nie przykładamy rękę do śmierci niewinnego człowieka – powiedział.

RIRM

drukuj