fot. PAP/Jacek Turczyk

Ukraina: Prezydenci Duda i Poroszenko podpisali wspólną deklarację

Na Ukrainie z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy trwają obchody Dnia Niepodległości. Z tej okazji przywódcy Polski i Ukrainy podpisali wspólną deklarację.

Andrzej Duda i Petro Poroszenko zaapelowali w niej do wspólnoty międzynarodowej o wzmożenie wysiłków, w tym polityki sankcji wobec Rosji, które doprowadziłyby do zaprzestania agresji wobec Ukrainy.

Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali także na temat perspektyw stabilizacji dla całego regionu, stosunków polsko-ukraińskich i relacji Ukraina-UE.

Prezydent Andrzej Duda na konferencji z Petrem Poroszenką zwracał uwagę, że Polska przez ostatnie ćwierć wieku stała przy Ukrainie.

– Byliśmy pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy 2 grudnia 1991 roku. Staliśmy przy Ukrainie w trudnych dla niej momentach: w czasie pomarańczowej rewolucji, w czasie rewolucji godności. Stoimy także i dzisiaj, kiedy cały czas trwa ten niezwykle trudny dla Ukrainy czas konfliktu we wschodniej części państwa ukraińskiego i okupacji Krymu. Polska w związku z tym była, jest i wierzę w to, że będzie trwała przy Ukrainie, wspierając zarówno europejskie dążenia Ukrainy jak i transatlantyckie dążenia Ukrainy – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Petro Poroszenko dziękował partnerom z Polski i UE za stanowisko w sprawie agresji rosyjskiej wobec Ukrainy. Podkreślił, że Ukraina wysoko ceni decyzje Polski i UE w sprawie sankcji wobec Rosji.

RIRM

drukuj