fot. flickr.com

Fundusz Medyczny – prezydent A. Duda zapowiedział przeznaczenie dodatkowych środków na pomoc osobom, które nie stać na leczenie

Trzy miliardy złotych trafi na Fundusz Medyczny. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział przeznaczenie dodatkowych środków na pomoc osobom, które nie stać na leczenie. Kosztowne terapie lub leczenie za granicą często finansowane są z długotrwałych zbiórek publicznych.  

Choroba bliskiej osoby to trauma dla całej rodziny. Leczenie zwłaszcza chorób rzadkich wiąże z dużymi kosztami, które przewyższają często możliwości bliskich. W internecie i za pomocą fundacji organizowane są zbiórki publiczne i aukcje.

Jak zauważył lekarz dr Janusz Bolanowski wysoki koszt leczenia chorób rzadkich wynika z niewielkiej liczby wyspecjalizowanych szpitali.

– To jest związane z kosztami operacji i z kosztami stosowania leków. Należy zauważyć, że inny jest koszt przygotowania leków dla 100, a inny dla 100 mln osób – wskazywał internista, kardiolog.

Zbiórki często wymagają czasu, a czas w przypadku choroby ma kluczowe znaczenie.

Dlatego – jak mówił prezydent Andrzej Duda – państwo wesprze osoby chore. Przygotowywany Fundusz Medyczny dysponować będzie kwotą trzech miliardów złotych.

– Ten Fundusz Medyczny jest potrzebny, by rodzice nie musieli błagać o pieniądze dla dzieci, żeby nie musiały być organizowane zbiórki publiczne, aby te choroby rzadkie mogły być leczone także poza granicami – akcentował Andrzej Duda podczas piątkowej konwencji programowej.

Projekt ustawy jest na ukończeniu. Pracuje nad nim Kancelaria Prezydenta RP i Ministerstwo Zdrowia. Środki wspomogą także rozwój specjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce.

– Żebyśmy mieli także pieniądze na rozwój nowoczesnej infrastruktury w polskich szpitalach. Dodatkowe środki obok normalnych budżetów, którymi posługuje się na co dzień Narodowy Fundusz Zdrowia – mówił Andrzej Duda.

Pieniądze dzielone będą komisyjnie po zbadaniu każdego przypadku choroby.

Pomysł Funduszu Medycznego chwali prawnik Marcin Jakóbczyk.

– To jest oczywiście kwota niezwykle potrzebna. Ktoś powie, że nie pokrywa całości zapotrzebowań jakie jest w społeczeństwie. […] Jest to jednak potężny krok do przodu, tego jeszcze do tej pory nie mieliśmy w naszym systemie zdrowotnym – akcentował.

Statystycznie choroby rzadkie dotykają pięć na dziesięć tysięcy osób. Do dziś wykryto około siedmiu tysięcy chorób rzadkich, lista ta nie jest zamknięta.

TV Trwam News

drukuj