Prezydent: polityczne ataki na Polskę są dowodem jej siły

Zagraniczne polityczne ataki na Polskę są dowodem, że nasze znaczenie wzrasta – mówił w środę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, w Unii Europejskiej prowadzimy twardą politykę, idziemy do przodu, a to nie wszystkim się podoba.

W UE są różne interesy, my prowadzimy twardą politykę i idziemy do przodu – mówił prezydent w radiowej Jedynce pytany o stosunki Polski z Unią Europejską.

Zdaniem Andrzeja Dudy w przestrzeni międzynarodowej – jeżeli chodzi o znaczenie poszczególnych państw – „nie ma luk i wolnych miejsc”.

„Jeżeli przesz do przodu, zajmujesz miejsca, które chciałby zajmować kto inny. Oczywiście to nie wzbudza (…) zachwytu, nie jest przyjmowane z aplauzem, wtedy jest atak” – dodał prezydent.

Jak mówił, „my też jesteśmy atakowani”.

„W moim przekonaniu to tylko dowód na to, że idziemy do przodu, realizujemy działania mające charakter propaństwowy i to się nie wszystkim podoba” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że jesteśmy często atakowani, ale „atakuje się silnych, a nie słabych”.

„To, że nas atakują w sensie politycznym to dowód, że nasze znaczenie wzrasta, bo jak ktoś się nie liczy, to się go omija” – ocenił prezydent.

Na dowód znaczenia kraju przypomniał niemal jednogłośny wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„To pokazuje, jak jesteśmy postrzegani na arenie międzynarodowej” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj