fot. PAP/EPA

Syria: Pod Damaszkiem trwają walki armii z ISIS; blisko150 ofiar

Co najmniej 147 osób zginęło w ostatnich dziewięciu dniach w wyniku toczonych pod Damaszkiem walk między syryjską armią a dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego – podało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według tej organizacji pozarządowej wśród ofiar jest 79 wojskowych i członków oddziałów sprzymierzonych z armią syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada oraz 68 bojowników ISIS.

Jednocześnie w walkach tych, które toczą się w okolicy obozu dla palestyńskich uchodźców Jarmuk rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Agencja EFE podkreśla, że oddziały sił rządowych w piątek odniosły kolejne postępy w tym leżącym na południe od Damaszku rejonie, wciąż kontrolowanym przez bojowników ISIS. Celem działań wojska jest otoczenie dżihadystów.

Od 19 kwietnia syryjska armia prowadzi w tych okolicach ofensywę, chcąc przejąć tereny w pobliżu obozu Jarmuk, co dałoby reżimowi pełną kontrolę nad stolicą i umocniło pozycję sił rządowych.

Jarmuk, dawniej największy syryjski obóz dla Palestyńczyków, był przez kilka ostatnich lat pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego; choć uciekła stamtąd większość mieszkańców, nadal pozostaje na miejscu kilka tysięcy uchodźców.

Dwie trzecie obozu kontroluje ISIS i Organizacja Wyzwolenia Lewantu, byłej syryjskiej filii Al-Kaidy.

PAP/RIRM

drukuj