fot. 4W-MBOT

Żołnierze 4W-MBOT pamiętają o kombatantach

Dzięki współpracy Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego i Zespołu ds. Kombatantów 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ponad 60 weteranów walk o niepodległość jeszcze przed świętami otrzyma wielkanocne paczki. Znajdą się tam m.in. świąteczne ciasta, stroiki, kawy i herbaty, płyny do prania i własnoręcznie wykonane kartki przygotowane przez dzieci z warmińsko-mazurskich placówek.

„Cyklicznie w okresie świąt włączamy się w akcję, której celem jest wykonanie przez uczniów własnoręcznie kartek świątecznych dla kombatantów. Mamy nadzieję, że przyniosą radość i wywołają uśmiech na ich twarzach. Pamięć o bohaterach to nie tylko pamięć o poległych, lecz także pamięć o wciąż żyjących, wielkich, choć czasem zapomnianych żołnierzach, którzy ryzykowali życie i zdrowie dla wolnej Polski”opowiedziała Wioletta Nowakowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Ziemi Braniewskiej w Braniewie.

Pani mjr Irena Tyman, bohaterka podziemnej Polski, łączniczka Armii Krajowej zaangażowana w działalność konspiracyjną od 1941 roku, w grudniu 2020 wraz z paczką otrzymała piękne kartki wykonane przez dzieci z elbląskiego przedszkola i postanowiła na nie odpisać. Poruszający list i zdjęcia, jaki dyrekcja Przedszkola nr 5 w Elblągu otrzymała od Pani major sprawiły, że dzieci i wychowawcy placówki przygotowali urodzinową niespodziankę, którą żołnierze 4W-MBOT przywiozą kombatantce z okazji jubileuszu setnych urodzin.

„Angażując dzieci i młodzież szkolną w akcje na rzecz naszych Bohaterów, wspólnie dbamy o to, by pamięć i szacunek nie odeszły wraz z nimi. Sztafeta pokoleń powinna dalej trwać – to obowiązek nas wszystkich” – podkreślili żołnierze 4W-MBOT.

ppor. Anna Szczepańska, przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej/radiomaryja.pl

drukuj