fot. PAP/Darek Delmanowicz

Lubuskie: Mazowiecka brygada WOT na szkoleniu w Wędrzynie

Ponad 140 rekrutów 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawdzało w czwartek swoje umiejętności praktyczne podczas tzw. pętli taktycznej na poligonie w Wędrzynie (Lubuskie).

Jak przekazała w komunikacie oficer prasowy mazowieckiej brygady ppor. Jolanta Maciaszek, był to ostatni sprawdzian przed przysięgą.

Część praktyczna obejmowała m.in. egzaminy z nakładania maski i odzieży ochronnej w normach czasowych oraz pokonywanie terenu na polu walki różnymi sposobami: skokami oraz czołgając się. Tzw. pętla taktyczna była ostatnim punktem programu w trakcie 16-dniowego szkolenia podstawowego.

Mazowieccy terytorialsi szkolą się w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie od 16 marca br. Poznali tam praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wyznaczania azymutu.

,,Niektóre zadania sprawiały im problemy, ale ogólnie jestem naprawdę pod wrażeniem. Poradzili sobie dobrze i bardzo dobrze, co świadczy, że nie stracili czasu podczas szkolenia, a co najważniejsze idą ramię w ramię, każdy pomaga i walczą do końca” – ocenił płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szkolenie zakończy się 31 marca br. złożeniem przez żołnierzy przysięgi wojskowej na placu Corazziego w Radomiu i tym samym rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych prowadzonych w systemie weekendowym.

W 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy prawie 900 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz ponad 200 żołnierzy zawodowych. Brygada działa w woj. mazowieckim. Głównym jej zadaniem jest pomoc ludności w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia.

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia WOT. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty, w Grójcu, Radomiu, Płocku i w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji w Iraku i Afganistanie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl