Przeor Jasnej Góry odznaczony przez prezydenta Węgier

Przeor częstochowskiego klasztoru paulinów na Jasnej Górze o. Marian Waligóra otrzymał wysokie węgierskie odznaczenie państwowe – Krzyż Zasługi Republiki Węgierskiej, przyznany mu przez prezydenta tego kraju Janosa Adera.

Jak podało w niedzielę biuro prasowe jasnogórskiego sanktuarium, przeor klasztoru został odznaczony „w uznaniu jego służby duszpasterskiej na rzecz społeczności węgierskiej, zarówno w kraju jak i poza granicami Węgier, a także za pogłębianie przyjaźni polsko-węgierskiej i za spełnianą rolę w badaniu i pielęgnowaniu pamiątek” związanych z Węgrami.

O. Waligóra odebrał odznaczenie w Budapeszcie podczas ubiegłotygodniowych obchodów Narodowego Święta Węgier. W gmachu parlamentu order wręczyli mu: prezydent Węgier Janos Ader, premier Viktor Orban i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koever.

Przeor Jasnej Góry świetnie mówi po węgiersku, od wielu lat utrzymuje kontakty z Węgrami oraz pogłębia wiedzę dotyczącą historii i kultury tego kraju, z którego wywodzi się zakon paulinów. Po święceniach kapłańskich, jako młody diakon, o. Waligóra trafił do klasztoru paulinów w węgierskim Pecsu, gdzie przez rok pełnił posługę duszpasterską. Przyczynił się wówczas do powstania Klubu Polskiego i był duszpasterzem mieszkających tam Polaków.

W swoich późniejszych działaniach, już na Jasnej Górze, o. Waligóra podtrzymywał bliskie związki z Węgrami; był wśród inicjatorów polsko-węgierskiej pielgrzymki przyjaźni z Budapesztu do Częstochowy, w której co roku, od sześciu lat, bierze udział około tysiąca pielgrzymów.

Częstochowskie sanktuarium odwiedza wielu Węgrów, stąd klasztor wydaje swoje publikacje także po węgiersku. Przeor Jasnej Góry jest często zapraszany na Węgry, gdzie m.in. odprawia msze, prowadzi rekolekcje i bierze udział w polsko-węgierskich wydarzeniach. Sprzyja badaniom naukowym o tematyce związanej z Węgrami, udostępniając badaczom zasoby jasnogórskiego archiwum i biblioteki.

„Ojciec Marian Waligóra w dużym stopniu przyczynił się do pogłębienia przyjaźni polsko-węgierskiej. Również i jego działalności zawdzięczamy, że wydarzenia wyrażające i symbolizujące przyjaźń między oboma narodami są wzajemnym odnalezieniem się w duchu polskiego i węgierskiego narodu. Znaczenie (jego aktywności – PAP) znacznie przerasta (…) działalność religijną, ponieważ służy pogłębieniu przyjacielskich kontaktów polskiego i węgierskiego narodu, które są żywe zarówno na poziomie jednostek, społeczności, jak i państwa” – ocenił węgierski paulin dr Tamas Szentirmay, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl