fot. PAP/Jan Karwowski

Ruszają egzaminy maturalne

Startują dziś egzaminy maturalne. Będą one przebiegały z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Do egzaminów mogą przystąpić tylko osoby zdrowe, nieobjęte kwarantanną.

Po wielu dniach stresu i przygotowań uczniowie wracają do szkół, by zdać egzamin dojrzałości.

– Przygotowania zostały zaburzone poprzez zmianę terminu matury oraz fakt, że musieliśmy przez 1,5 miesiąca przygotowywać się do matury sami – mówiła Agnieszka, jedna z tegorocznych maturzystek.

Pomocą dla uczniów były lekcje online oraz konsultacje z nauczycielami.

– Większość nauczycieli nie zostawiła swoich wychowanków bez opieki. Jeżeli była taka potrzeba – bądź online, bądź w tradycyjny sposób poprzez spotkania w szkole – spotykali się z maturzystami, przekazywali im swoją wiedzę, dodawali otuchy – zapewnił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Choć wielu uczniów poradziło sobie z nową sytuacją, to niekiedy nauczanie zdalne bywało wyzwaniem – zauważył dr Marcin Szczepan, nauczyciel historii.

– Problemy pojawiały się w sytuacji, kiedy uczniowie mieli różne problemy, chociażby natury psychicznej – wskazał dr Marcin Szczepan.

Nauczyciele wierzą jednak, że uczniowie, mimo trudnej sytuacji, poradzą sobie ze stresem.

– Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze, że nie spanikują, że stres nie zabije tej wiedzy i umiejętności, które posiadają – dodał szef MEN.

Początek matur już w poniedziałek. 

– 8 czerwca zdajemy język polski na poziomie podstawowym i rozszerzonym, 9 czerwca matematykę, 10 czerwca – język angielski. Następnie mamy przerwę, gdyż mamy Boże Ciało oraz dzień wolny od zajęć. Dalej, czyli od kolejnego poniedziałku, mamy codziennie po dwa egzaminy – poinformowała dyrektor III LO w Sopocie Danuta Klepper-Szczucka.

Podczas matur zachowany będzie reżim sanitarny, między innymi odpowiednia odległość między uczniami.

– Dyrektorzy stanęli na wysokości zadania. Bardzo proszę się nie obawiać. Uczniowie są bezpieczni  – podkreśliła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Uczniowie na egzamin muszą przyjść w maseczkach ochronnych. W trakcie pisania będą mogli je zdjąć.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl