fot. WOT

Wielkopolskie: WOT podsumowuje działania w ramach akcji „Odporna Wiosna”

Od czasu pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w działania „Odporna Wiosna” zaangażowanych było codziennie ok. 200 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady OT przy wsparciu podchorążych AWL. Wielkopolska brygada wspierała samorządy w woj. wielkopolskim i lubuskim.

„Epidemia COVID-19 spowodowała, że po raz pierwszy od 1989 roku, wojsko zaangażowało się w tak dużej mierze w działania przeciwkryzysowe. W ramach tych zadań, ważną rolę odgrywają żołnierze WOT. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej także zaangażowała się we wsparcie samorządów – wielkopolskiego i lubuskiego, opieki medycznej i potrzebujących” – podkreśliła ppor. Anna Jasińska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jasińska przypomniała, że już 6 marca – czyli dwa dni od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, WOT rozpoczęły walkę z SARS-CoV-2. Sześć dni później, wszystkie brygady zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy, pod kryptonimem: „Odporna Wiosna”.

„Wielkopolska brygada wspiera wojewodów, samorządy, instytucje pomocowe. Na mocy decyzji ministra obrony narodowej, do pomocy w działaniach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali przydzieleni podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy. Do działań wymagających specjalistycznego wyposażenia delegowani są również wojskowi chemicy – 6 batalion chemiczny Sił Powietrznych ze Śremu oraz personel szpitali polowych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ-2 Polowy Szpital Wojskowy we Wrocławiu” – podała.

Wsparcia udzielają także żandarmi oraz żołnierze Inspektoratu Wsparcia SZ. Jasińska wskazała, że każdego dnia, w operację „Odporna Wiosna” zaangażowanych było łącznie około 200 żołnierzy z wielkopolskiej brygady przy wsparciu podchorążych AWL.

Jasińska wskazała, że żołnierze WOT i podchorążowie bardzo angażowali się m.in. we wsparcie opieki medycznej. Jak podkreśliła, łącznie terytorialsi dostarczyli do blisko stu placówek medycznych 350 ton środków do dezynfekcji oraz niemal 19 tys. szt. środków ochrony osobistej. Dzięki współpracy z wojewodą oraz strażą pożarną, 80 ton antyseptyków trafiło również do placówek oświaty.

„Kombatanci są bardzo ważni dla żołnierzy WOT. W dobie SARS-CoV-2, 12. WBOT zaoferowała wsparcie blisko 120 weteranom w obu województwach. Żołnierze pomagali im w zakresie transportu np. na umówioną wizytę lekarską lub pomocy w zakresie IT – ok. 120 razy. Aby nie narażać weteranów na zakażenie koronawirusem podczas zakupów, terytorialsi dowozili sprawunki do ich domów. Do kombatantów dostarczono blisko 250 paczek” – podała Jasińska.

Żołnierze 12. WBOT wspierani przez podchorążych pomagali również samorządom lokalnym, policji, a także wspierali działania Agencji Rezerw Materiałowych w Strzałkowie. Jasińska zaznaczyła, że jednym z największych wyzwań dla żołnierzy 12 WBOT była także ewakuacja Domów Pomocy Społecznej.

„Żołnierze wielkopolskiej brygady przeprowadzili cztery tego typu akcje w ciągu jednego miesiąca – 3 razy w Kaliszu, i raz w Pleszewie. Ponad 100 zakażonych pensjonariuszy przewieziono do szpitali jednoimiennych w Wolicy i Poznaniu. Dodatkowo, odpowiednio przygotowani i przeszkoleni żołnierze 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie, przy wsparciu medyków, pobrali ponad 8 tys. wymazów wśród pensjonariuszy i pracowników 63 DPS w całej Wielkopolsce” – podkreśliła.

W walkę z epidemią terytorialsi włączają się nadal. Decyzją ministra MON oraz na wniosek wojewody wielkopolskiego, terytorialsi zabezpieczają m.in. badanie Wielkopolan na obecność SARS-CoV-2 metodą „drive thru”. Mobilne punkty „test&go” pojawiły się dotąd w 8 miastach regionu. Podobne punkty wymazowe działały także w 3 miejscach na Ziemi Lubuskiej.

PAP

drukuj