Podkarpaccy terytorialsi przeleją krew dla potrzebujących

W ramach operacji „Odporna wiosna” oprócz wielu innych akcji niesienia pomocy potrzebującym, żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w najbliższą sobotę „przeleją krew” dla potrzebujących, by uzupełnić uszczuplające się rezerwy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Terytorialsi z Podkarpacia już po raz kolejny udowadniają, że pomoc mają we krwi.

W obecnej sytuacji epidemicznej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie boryka się z problemami donacji krwi. Szczególne zapotrzebowanie jest na krew B RH – i 0 RH -. Rezerwy w bankach krwi z grupy „minus” zmalały do minimum. Ratując trudną sytuację
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej wraz z dyrekcją RCKiK w tym trudnym okresie zaplanowała zbiórkę krwi. Donacja odbędzie się w Centrum Krwiodawstwa przy ul. Wierzbowej 14 w Rzeszowie, 30 maja w godz. 7.00-12.00.

– W obecnej sytuacji zagrożenia wirusem Covid-19 dużo mniej dawców zgłasza się do centrum krwiodawstwa. Odwołano również zbiórki krwi w zakładach, szkołach oraz inne zorganizowane akcje, co negatywnie wpływa na ilość oddawanej do banku krwi. Potrzebna jest krew szczególnie od uniwersalnych dawców z grupą 0. Tacy żołnierze w podkarpackiej brygadzie poszukiwani są najbardziej. Wiemy, że walka z koronawirusem ciągle trwa i uważam, że w tym okresie taka akcja jest naszym obowiązkiem i zmaterializowaniem naszego motta, gotowości do służby naszej podkarpackiej społeczności. Od powstania WOT żołnierze mojej brygady oddali w sumie ponad 650 litrów krwi, a w ramach operacji <<Odporna wiosna>> ponad 170 litrów – podkreśla płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich terytorialsów.

Zapobiegając gromadzeniu się dużej liczby osób w jednym miejscu, żołnierze zostali podzieleni na małe grupy, a ich stawiennictwo określono na konkretne godziny. Honorowe krwiodawstwo dla Wojsk Obrony Terytorialnej jest bardzo ważnym projektem. Wynika to oczywiście z misji formacji, jaką jest „ochrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównym celem zbiórki krwi jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Dzisiaj każda pomoc jest na wagę złota, dlatego Narodowe Centrum Krwi kieruje swój apel nie tylko do żołnierzy, ale także do honorowych dawców krwi lub do osób, którzy są zdrowi i chcą oddać krew, nie podróżowali w ostatnim czasie do innych krajów oraz nie mieli kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub kimś objętym kwarantanną.

Twoja krew może uratować życie!
#Zawsze gotowi, Zawsze blisko

 

kpt. Witold Sura/radiomaryja.pl

drukuj