fot. DWOT

Trwają ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej na ścianie wschodniej pod kryptonimem Osłona-21

Rozpoczęły się ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej na ścianie wschodniej pod kryptonimem Osłona-21. Płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej, przekazał, że ćwiczenia mają charakter defensywny i są odpowiedzią na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa w otoczeniu RP.

Bezpośrednio chodzi o wyzwania związane z kryzysem migracyjnym, wywołanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki na granicy polsko-białoruskiej.

Ćwiczenia szczebla batalionowego odbywają się w cyklach 72-godzinnych i potrwają do końca roku. Od piątku w szkoleniu bierze udział lubelska brygada obrony terytorialnej. Następnie szkolić mają się także terytorialsi na Podlasiu oraz na wschodniej stronie Mazowsza. [czytaj więcej]

– Nasi żołnierze będą współdziałali z samorządami, z lokalnymi społecznościami, z Policją, ze Strażą Graniczną i ze Strażą Pożarną. Zakres ćwiczeń będzie obejmował alarmowe stawiennictwo naszych żołnierzy. Następnie żołnierze będą doskonalić pewne elementy działań taktycznych. Główne działania to będzie przygotowanie miejscowości do obrony, patrolowanie, ochrona infrastruktury krytycznej, rozpoznanie obrazowe z wykorzystaniem bezzałogowców poszukiwania i izolacja grup dywersyjno-rozpoznawczych i ochrona miejscowości – wskazał płk Marek Pietrzak.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 20 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od września w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje budowę zapory na wschodniej granicy.

RIRM

drukuj