fot. PAP/Marcin Obara

Rząd wprowadza IV etap znoszenia obostrzeń

Od soboty maseczki pozostaną obowiązkowe tylko w takich miejscach, jak sklepy, środki komunikacji publicznej, kościoły i kina. Od najbliższej niedzieli nie będzie obowiązywał limit wiernych w trakcie Mszy św. Rząd ogłosił w środę kolejny etap odmrażania gospodarki.

Kiedy rząd wprowadzał obowiązkowe maseczki, liczba dziennych potwierdzonych przypadków koronawirusa wcale nie była wyższa niż dzisiaj. Minister Łukasz Szumowski tłumaczy jednak, że wtedy krzywa zachorowań szła w górę. Dziś idzie w dół.

– Wiemy, że spadamy z liczbą chorych, zmniejsza się także liczba zgonów, co jest najważniejszą miarą kontroli epidemii –  mówił minister zdrowia.

Dodatkowo osoby, które dowiadują się, że są chore, już przebywają na kwarantannie. To oznacza, że Polska ograniczyła transmisję poziomą wirusa. Ograniczone zostało ryzyko, że zarazimy się od przypadkowego przechodnia na ulicy.

– Dzięki temu możemy zaproponować ograniczenia, choćby te dotyczące maseczek na zewnątrz, żeby już to nie obowiązywało – dodał prof. Łukasz Szumowski.

Noszenie maseczek na otwartej przestrzeni nie będzie obowiązkowe. Jest jeden warunek – dystans społeczny, czyli 2 metry odległości od siebie. Jeśli ten dystans uda się zachować, np. w restauracji, to także tam maseczki nie będą obowiązkowe.

Maseczki ochronne zostały utrzymane m.in. w sklepach. 

– W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach (…) maseczki będą wciąż obowiązkowe – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Zmiany w przypadku maseczek zaczną obowiązywać od najbliższej soboty. Także od soboty w sklepach nie będzie ograniczeń co do liczby klientów. I podobne rozwiązania dotyczą kościołów od najbliższej niedzieli – 31 maja.

– Już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach – podkreślił Premier RP.

Wraca także możliwość zgromadzeń. Ustalono limit do 150 osób. Dotyczy to np. organizowania wesel.

– Od 6 czerwca udział w weselach będzie mogło brać 150 gości – zaznaczył szef rządu.

Branża weselna notowała do tej pory ogromne straty. Narzeczeni, nie wiedząc, jak rozwinie się epidemia, decydowali się albo na odwołanie wesela, albo na przesunięcie terminu na przyszły rok, co odbiło się m.in. na sytuacji restauracji.

– Na naszym przykładzie, gdzie mieliśmy na ten rok ponad 20 podpisanych umów weselnych, w tej chwili nie mamy żadnej – powiedział Paweł Glibowski, właściciel restauracji „Villa Bianco” we Wrocławiu.

Strat, które już poniosły lokale, nie da się odrobić – podkreśliła Anna Gwiazda-Krzemińska, która prowadzi „Zajazd pod Gwiazdami”. Dobra informacja jest taka, że goście weselni nie będą musieli siedzieć przy stole w maseczkach.

– Przy organizacji wesel nie będzie tych maseczek, nie będą one obowiązywały – mówiła Anna Gwiazda-Krzemińska.

Maseczki i zachowanie dystansu będą jednak obowiązkowe w przypadku instytucji kultury. To warunek, by po 6 czerwca mogły zostać otwarte np. kina.

– Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków – poinformował wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

To właściciele tych instytucji, osoby zarządzające, zdecydują, czy otwierać się dla widzów czy nie. Dodatkowo, placówki nie będą zwolnione z reżimu sanitarnego.

– Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc. – dodał prof. Piotr Gliński.

Także od 6 czerwca będą mogły odbywać się koncerty plenerowe, z udziałem maksymalnie 150 osób.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl