Dwa samorządy opóźniają formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej

Choć współpraca na linii resort obrony – samorządy z reguły układa się bardzo dobrze, pojawiają się przypadki, w których lokalni radni opóźniają formowanie oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej – alarmował dziś w Sejmie minister Antoni Macierewicz. Mowa o Starogardzie Gdańskim i Radomiu.

Na wschodniej ścianie Polski do tej pory powstały trzy brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Liczą ponad 5 tys. żołnierzy, w tym cztery tysiące żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowej służby wojskowej – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony terytorialnej.

Do końca roku 2019 w całej Polsce ma być ich 17. Proces formowania jednostek opóźnił się jednak w dwóch miastach. Chodzi o Radom i Starogard Gdański – podkreślał w Sejmie Antoni Macierewicz.

– Nie zdążono na skutek sprzeciwu miasta, rady miasta Starogard, sformułować tam jednostki i w związku z tym nie można było użyć Wojsk Obrony Terytorialnej w momencie, gdy była do tego wielka potrzeba – wyjaśnił Antoni Macierewicz.

A taka potrzeba była w okresie, kiedy Pomorzem wstrząsnęły sierpniowe nawałnice. W Radomiu resort obrony miał przejąć stary budynek Sądu Rejonowego.

– Prezydent Radomia woli wyburzyć budynek sądu niż przekazać go na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej, z których szósta brygada miała być sformowana do końca roku 2017 – mówił poseł PiS Wojciech Skurkiewicz.

Miasto wskazało inną lokalizację, a jednostka – choć z opóźnieniem – jednak powstanie w Radomiu.

– Rzeczywiście może to opóźnić o miesiąc czy dwa sformułowanie tej jednostki w Radomiu, ale na pewno jej nie wyeliminuje – dodał Antoni Macierewicz.

Starogard i Radom to tylko nieliczne wyjątki. Jak tłumaczył minister obrony, w pozostałych przypadkach podobna współpraca układa się bardzo dobrze.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl