A. Macierewicz: Pierwsze wojska NATO w Polsce już w styczniu

W cotygodniowym felietonie „Głos Polski” w TV Trwam i Radiu Maryja minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zdał sprawozdanie ze spotkania ministrów obrony narodowej państw NATO, które odbyło się w Brukseli. Zaznaczył, że Polska już w styczniu będzie gotowa na przyjęcie pierwszych żołnierzy wojsk NATO.

Antoni Macierewicz powiedział, że spotkanie ministrów obrony narodowej państw Sojuszu Północnoatlantyckiego miało na celu rozliczenie i sprawozdanie z tego, co udało się zrobić z założeń uzgodnionych na warszawskim Szczycie NATO z lipca tego roku.

Zdawaliśmy sprawozdanie z tego, co udało się zrobić i jak wyglądają przygotowania na flance wschodniej do przyjęcia wojsk natowskich. Poza nimi, czyli czterema grupami batalionowymi rozmieszczonymi w Estonii, Litwie, Łotwie i Polsce, będzie także stacjonowała, choć wyłącznie w oparciu o umowę bilateralną Polska-USA, ciężka brygada amerykańska. 4,5 tys. ludzi stale będzie stacjonowało w Polsce, a blisko połowa będzie objeżdżała inne kraje flanki wschodniej. Łącznie oblicza się, że na terenie Polski będzie stacjonowało od 6 tys. do 10 tys. żołnierzy amerykańskich i żołnierzy NATO – podkreślił szef MON-u.

W Polsce będzie centrum dowodzenia sił natowskich i amerykańskich – wskazał minister i dodał, że w Elblągu zostanie utworzone międzynarodowe dowództwo dywizyjne, które będzie koordynowało działanie wszystkich grup bojowych rozlokowanych na flance wschodniej.

Już w styczniu Polska będzie mogła przyjąć ciężką brygadę amerykańską, a w kwietniu grupę bojową, składającą się głównie z żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i rumuńskich – mówił Macierewicz.

Wojska, które będą stacjonowały na wschodniej flance NATO, nie przyjeżdżają tu, aby realizować jakieś manewry, ale przyjeżdżają z decyzją wejścia do walki w ciągu 6 godzin – wskazał szef resortu obrony i dodał, że ciągle mamy agresję ze strony rosyjskiej.

Niedawno dwa okręty rosyjskie, które posiadają zdolność przenoszenia broni atomowej, wpłynęły na Bałtyk, zasadniczo zmieniając sytuację układu sił. Z podobnymi sytuacjami spotykamy się nieustannie. Siły rosyjskie nieustannie demonstrują swoją gotowość do wszelkiego rodzaju zagrożeń – zaznaczył polityk.

Miejmy nadzieję, że jest to tylko gra i pozory – powiedział Antoni Macierewicz i dodał, że zarówno Polska, jak i NATO nie przestraszy się żadnego prężenia muskułów przez Rosję, bo najwyższy już czas, aby Rosjanie to zrozumieli i rozpoczęli poważną rozmowę na temat przywrócenia pokoju na świecie.

RIRM

drukuj