MRPiPS chce ułatwić osobom wracającym z emigracji otworzenie własnej działalności

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce pomóc osobom wracającym z emigracji otworzyć swoją działalność. Ułatwi to nowelizacja ustawy o rynku pracy.

Resort proponuje m.in. uproszczone procedury otrzymania pożyczki na ten cel. Osoby, które będą chciały skorzystać z takiego rozwiązania, nie będą musiały się wcześniej rejestrować jako bezrobotne. Szybciej i bez zbędnej biurokracji otrzymają środki na swój biznes.

Zmiany mają być na plus nie tylko dla osób wracających do Polski, ale również urzędów. Unikną one kosztów związanych z administracją oraz wydatkami na zasiłki.

Jak informuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, obecnie w resorcie trwają prace nad ostatecznym kształtem regulacji.

– Jednym z celów tej ustawy jest lepsze i efektywniejsze wydawanie środków z Funduszu Pracy, jak również z funduszy europejskich, które są przeznaczone zarówno dla poszukujących pracy, czyli bezrobotnych, jak również dla pracodawców. Jedną ze zmian, które proponujemy, są ułatwienia dla osób, które są zagranicą, żeby przy powrocie do kraju miały możliwość łatwiejszego np. założenia firmy, skorzystania z formy pożyczkowej. To są te zmiany zasadnicze. Jesteśmy na etapie konsultacji projektu, także jeszcze mogą pojawić się inne propozycje. Generalnie chodzi nam o to, żeby ta ustawa była skuteczniejsza i bardziej elastyczna, jak również odpowiadająca na dzisiejsze sytuacje na rynku pracy – wskazuje wiceminister Stanisław Szwed.

Uproszczone zasady pożyczek na swój biznes dla wracających z emigracji to nie jedyne rozwiązanie, jakie proponuje resort.

Powiatowe Urzędy Pracy będą mogły też elastyczniej stosować różne instrumenty aktywizacji bezrobotnych. Nie będą one już przypisane do określonych grup. Przykładowo, obecnie dofinansowanie do zatrudnienia jest możliwe tylko w przypadku osób po 50. roku życia.

Osoby z 30-letnim stażem pracy po utracie zatrudnienia dostaną też wyższe zasiłki. Ministerstwo chce, aby była to kwota 1080,43 zł, czyli 130 proc. stawki podstawowej.

Przpisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku.

 

RIRM

drukuj