Premier Morawiecki: Polska wspiera rumuńskie ambicje przystąpienia do strefy Schengen

Polska wspiera ambicje Rumunii w zakresie przystąpienia do strefy Schengen; poprzez wymiar Środkowo-Europejski chcemy budować silną Unię Europejską – mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek po konsultacjach polsko-rumuńskich w Warszawie.

Przed konferencją prasową premierów została podpisana umowa między rządem Polski a rządem Rumunii o grobach żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejscach pamięci. Ze strony polskiej podpisał ją wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, rumuńskiej – szef resortu obrony narodowej Mihai-Viorel Fifor.

Premier podkreślił, że były to pierwsze polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe, w trakcie których – jak dodał – uzgodnione zostały stanowiska w wielu kwestiach.

Ocenił również, że współpraca polsko-rumuńska układa się niezwykle pozytywnie od lat. Morawiecki poinformował, że w trakcie spotkania z szefową rumuńskiego rządu Vioricą Dancilą poruszył tematy relacji historycznych między Polską i Rumunią, a także współpracy w obszarze kultury, gospodarczym i militarnym.

Szef rządu powiedział, że oba kraje połączy droga Via Carpatia, która będzie realizowana w najbliższych latach.

„Poprzez wymiar Środkowo-Europejski chcemy budować silną UE” – mówił Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, inicjatywa Trójmorza nie jest „przeciwko komukolwiek”, lecz – podkreślił – jest wzmocnieniem UE oraz tej części Europy.

„Rumunia jest dla Polski jednym z naszych absolutnie kluczowych partnerów, zarówno na polu współpracy gospodarczej, handlowej, ale również w zakresie polityki obronnej, kulturalnej i szeroko rozumianej polityki europejskiej” – powiedział szef rządu.

„Polska wspiera ambicje Rumunii w zakresie przystąpienia do strefy Schengen” – zadeklarował Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj