fot. PAP/Leszek Szymański

M. Morawiecki na szczycie ToGetAir: Naszym narodowym celem powinno być odejście od paliw kopalnych

Naszym celem jest elektromobilność, na której skorzystają Polacy, ale także cała planeta – wskazywał premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego ToGetAir.

Transformacja energetyczna to nie tylko odejście od węgla jako źródła energii – podkreślał premier Mateusz Morawiecki. To także niskoemisyjny transport.

– To oznacza, że nasz cel elektromobilności, postawienie na czysty transport w miastach, mniejszych miejscowościach, na elektryczne autobusy, ale także elektryczne samochody, na hybrydowe samochody, na wodór. To cel, który został przez nas zauważony parę lat temu i dzisiaj bardzo mocno jest promowany, a jednocześnie dzisiaj staje się coraz istotniejszy na arenie międzynarodowej – mówił szef rządu.

Tłumaczył, że gwarantuje to zdrowie obywateli i czyste powietrze, ale z perspektywy Polski to coś więcej.

– Z naszej perspektywy chciałbym podkreślić ten jeden dodatkowy element, który tak rzadko pojawia się w debacie publicznej. Otóż, z perspektywy Polski, która jest wielkim importerem ropy naftowej, wielkim importerem gazu ziemnego, jest niezwykle ważne, żebyśmy przeszli na transport niskoemisyjny, zeroemisyjny – zaznaczył premier.

Na import wspomnianych surowców Polska wydaje rocznie nawet do 70 mld zł.

– Naszym narodowym celem powinno być odejście od paliw kopalnych, zwłaszcza tych, które powodują znaczący ubytek w finansach publicznych i znaczący ubytek w portfelach gospodarstw domowych i polskich przedsiębiorców – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Premier zwracał również uwagę, że koszt transformacji energetycznej powinien być właściwie rozłożony.

– Chcę, żeby te regiony, na których barkach leży dzisiaj szczególna odpowiedzialność (w szczególności Górny Śląsk), były wsparte ze strony budżetu państwa polskiego, ale także żeby były wsparte ze strony polityki klimatycznej UE – oznajmił Prezes Rady Ministrów.

Środki te zostały wynegocjowane. To przede wszystkim fundusze z Krajowego Programu Odbudowy i w ramach umowy partnerstwa i Funduszu Spójności – wskazał premier Mateusz Morawiecki. Z kolei minister rodziny Marlena Maląg podkreślała, że zmiany w polityce klimatycznej mają pomóc społeczeństwu.

– Jesteśmy odpowiedzialni za to, abyśmy tworzyli dobre warunki do przyszłego rozwoju w stosunku do naszej planety, ale także są to wyzwania, które stawia przed nami społeczeństwo – zaznaczyła.

Szczególnie zaś rodzina – podkreślała minister

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl