fot. tv trwam

M. Morawiecki złożył życzenia Czechom i Słowakom z okazji rocznicy aksamitnej rewolucji

Premier Mateusz Morawiecki z okazji 30. rocznicy aksamitnej rewolucji złożył w niedzielę życzenia Czechom i Słowakom. Wpisy na Twitterze z życzeniami polskiego premiera zamieszczono w językach polskim oraz czeskim i słowackim.

„Z okazji 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji życzę wszystkiego najlepszego i wielu sukcesów premierowi Peterowi Pellegriniemu i całemu narodowi słowackiemu” – napisał premier Morawiecki w pierwszym z wpisów.

Jak dodał: „Wierzę, że nasze bliskie sąsiedzkie stosunki i wzajemna sympatia będą się nadal pogłębiać”.

„Z okazji czeskiego święta narodowego 17 listopada życzę wszystkim Czechom i całemu czeskiemu rządowi dalszych sukcesów w rozwoju demokracji i wolności” – napisał z kolei premier we wpisie skierowanym do Czechów.

W niedzielę w Pradze szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej upamiętnili 30. rocznicę aksamitnej rewolucji.

17 listopada 1989 roku w centrum Pragi siły porządkowe brutalnie uderzyły w uczestników marszu zorganizowanego w celu upamiętnienia 50. rocznicy zamknięcia czeskich szkół wyższych przez niemieckie władze okupacyjne. Po pacyfikacji studenci oraz wspierający ich aktorzy teatralni ogłosili strajk protestacyjny, który stał się początkiem zmiany systemu. Seria ulicznych protestów (w największym uczestniczyło 800 tys. osób) doprowadziła do zmian we władzach Komunistycznej Partii Czechosłowacji, w tym m.in. rezygnacji z zapisu w konstytucji o rządach jednej partii. 29 grudnia prezydentem został Vaclav Havel.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl