fot. flickr.com

W Czechach rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia wojsk lotniczych

Międzynarodowe ćwiczenia wojsk lotniczych rozpoczęły się w poniedziałek w Czechach; potrwają do 14 września. Ich celem jest m.in. doskonalenie umiejętności kontrolerów lotów i nawigatorów. W manewrach uczestniczy około tysiąca żołnierzy z 19 państw NATO.

W ćwiczeniach Ample Strike bierze udział 28 zespołów nawigatorów, którzy naprowadzają na cel pilotów samolotów i śmigłowców. Z lotnisk w Namieszti, Czaslavie i Pardubicach będą startować m.in. czeskie myśliwce Gripen, L-159 i śmigłowce bojowe Mi-24, niemieckie myśliwce Eurofighter i samoloty myśliwsko-bombowe Tornado oraz amerykańskie bombowce B-52. Będą też maszyny z państw bałtyckich, Holandii, Węgier, Słowacji oraz Słowenii. Ćwiczenia obejmują także tankowanie w powietrzu.

Loty mają być wykonywane między godz. 9 a 23, głównie w dni powszednie.

„W dni wolne od pracy może jednak dojść do startów i lądowań lub przelotów między poszczególnymi terenami ćwiczeń” – powiedziała agencji CTK kapitan Zuzanna Szpaczkova z centrum prasowego obsługującego manewry.

Pierwotnie planowano, że w Ample Strike będą uczestniczyć trzy polskie samoloty myśliwsko-bombowe Su-22. Po katastrofie myśliwca MiG-29 zostały jednak uziemione. Kapitan Michaela Rzehova z centrum prasowego ćwiczeń potwierdziła w poniedziałek PAP, że polscy nawigatorzy i kontrolerzy lotów będą uczestniczyć w manewrach.

PAP/RIRM

drukuj