fot. mos.gov.pl

Rekrutacja na projekty w ramach unijnego programu LIFE

W najbliższy piątek rusza nabór na projekty polskich wnioskodawców w ramach unijnego programu LIFE. Dofinansowanie z programu przeznaczone dla naszego kraju to 40 milionów euro.

Projekty, które mogą ubiegać się o środki w ramach programu LIFE, muszą dotyczyć ochrony środowiska lub klimatu.

Chodzi m. in o inwestycje związane z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii, a także takie, które poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii będą chronić przyrodę. Środki mogą uzyskać również projekty, których celem jest propagowanie wiedzy na temat środowiska naturalnego.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek podkreśla: projekt LIFE jest wyjątkowy, ponieważ w całości poświęcony jest ochronie przyrody.

– To jest duża wartość dodana tego projektu, jednocześnie projekty będą finansowane w tym obszarze. Mają być dobrą praktyką, mają mieć bardzo szybką ścieżkę do skomercjalizowania, czyli wprowadzenia ich do użytku. Dodatkowe punkty uzyskuje się dzięki temu, że są to projekty międzynarodowe i że wykorzystuje się wyniki poprzednich badań – wyjaśniał wiceminister Sławomir Mazurek.

Współfinansowanie oraz pomoc w przygotowywanych projektach zapewni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi prezes Funduszu, dr Kazimierz Kujda.

– Dofinansowanie z Unii wynosi 50-60 proc. w zależności od obszarów tematycznych. Natomiast Narodowy Fundusz (Narodowy Fundusz Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej – red.) dofinansuje te projekty do 95 proc. Tam dofinansowanie jest zróżnicowane, w zależności od beneficjenta obszaru tematycznego – tłumaczy dr Kazimierz Kujda.

Wnioski o środki z programu LIFE będzie można składać do września.

Więcej informacji o projekcie, a także o tym, gdzie znaleźć pomoc w przygotowaniu wniosku, znajdziemy na stronie internetowej www.nfosigw.gov.pl, w zakładce LIFE.

RIRM

drukuj