fot. PAP/Rafał Guz

Łabonarska i Zelnik ze Złotym Medalem Gloria Artis

Aktorzy Halina Łabonarska oraz Jerzy Zelnik otrzymali w środę z rąk ministra kultury Piotra Glińskiego Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Srebrny Medal Gloria Artis otrzymał poeta i autor tekstów Lech Makowiecki.

„Spełniamy nasz obowiązek i honorujemy państwa tymi odznaczeniami, które są najwyższymi odznaczeniami dla artystów, twórców, jakimi resort dysponuje. (…)Zasłużyliście się dla państwa polskiego, dla Polski, za co chciałbym serdecznie podziękować” – powiedział podczas uroczystości wręczenia medali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„Moim obowiązkiem jest po prostu przekazać ten honor, który się państwu należy. Dziękujemy za te lata pracy – trochę w różnych dziedzinach, ale też i podobnych, bo mamy dwóch wybitnych aktorów i barda, poetę” – dodał Gliński.

„Cieszę się, że możemy dzisiaj być razem na tej uroczystości” – podkreślił minister kultury.

Złote medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: polska aktorka teatralna Halina Łabonarska oraz jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych Jerzy Zelnik.

Srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał poeta, autor tekstów, kompozytor, muzyk, scenarzysta i felietonista Lech Makowiecki.

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy.

PAP/RIRM

drukuj