K. Kawęcki: Zwycięstwo Macrona będzie oznaczało dalszą federalizację Unii Europejskiej

Zwycięstwo Macrona będzie oznaczało dalszą federalizację Unii Europejskiej, natomiast Marine Le Pen zapowiada ogłoszenie referendum ws. wyjścia Francji ze strefy euro i opuszczenia Unii Europejskiej – powiedział dr Krzysztof Kawęcki podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej skomentował wybory we Francji.

– Ten wynik dla Francji oznacza przede wszystkim klęskę dwóch partii, które przez dziesięciolecia dominowały w systemie politycznym tego kraju. Kandydat partii socjalistycznej Benoit Hamon zdobył zaledwie 6 proc. głosów, a Francois Fillon z centroprawicowej Partii Republikańskiej: 19 proc. Jeszcze rok temu eksperci, komentatorzy i media francuskie były zgodne – prezydentem zostanie Fillon. Było to pierwsze od 50 lat głosowanie, gdy do drugiej tury nie dostał się kandydat tzw. centroprawicy – zauważył dr Krzysztof Kawęcki.

Gość „Aktualności dnia” powiedział, że przywódca muzułmanów we Francji, imam Wielkiego Meczetu w Paryżu, wezwał wyznawców islamu do głosowania w drugiej turze na Macrona.

– To może oznaczać świadomość dużego poczucia siły politycznej muzułmanów. Jeśli przypomnimy, że w 2012 roku w wyborach prezydenckich 86 proc. muzułmanów głosowało na kandydata socjalistów Francois’a Hollanda, a Macron jest bliskim współpracownikiem Hollanda – to pokazuje wpływ społeczności muzułmańskiej na wyniki wyborów. (…) Nie ulega wątpliwości, że Macron może liczyć na głosy muzułmanów. Dla Francji te wybory będą oznaczały pogłębienie podziału, ten front tzw. republikański skierowany przeciwko Le Pen oznacza, że mamy tutaj do czynienia z konsolidacją całego establishmentu politycznego, który idzie razem w szeregu z wyznawcami islamu – wskazał wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Dr Krzysztof Kawęcki zwrócił uwagę na to, co wynik wyborów we Francji oznacza dla Unii Europejskiej i Polski.

– Jeśli chodzi o Europę i Polskę – bo myślę, że te kwestie są ze sobą związane – to trzeba powiedzieć, że zwycięstwo Macrona będzie oznaczało dalszą federalizację Unii Europejskiej, pogłębianie tzw. procesu integracji, tzn. pogłębianie przywództwa niemiecko-francuskiego.(…) Natomiast w przypadku zwycięstwa Le Pen, ona zapowiada ogłoszenie referendum ws. wyjścia Francji ze strefy euro, a później referendum ws. opuszczenia Unii Europejskiej, ale myślę, że to jest jeszcze kwestia bardzo odległa i wątpliwa, czy rzeczywiście w tym kierunku Le Pen by zmierzała – powiedział polityk.

Gość Radia Maryja ocenił, że Francuzi zostali zainfekowani chorobą poprawności politycznej i to widać w życiu publicznym

– Z jednej strony owszem czerwona kartka dla tych partii systemowych, natomiast z drugiej strony duże poparcie dla Macrona, który przecież jest też z samego serca systemu, ale zastosował taki zabieg marketingowy, przedstawiając się, jako osoba spoza układu. (…)Wynik komunisty, antyglobalisty, byłego trockisty Melenchona świadczy o tym, że mamy do czynienia z daleko posuniętą dezorientacją i dezorganizacją wyborców francuskich – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

Całą rozmowę z dr Krzysztofem Kawęckim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj