fot. PAP/EPA

Wznowiono kampanię przed referendum w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii wznowiono kampanię przed historycznym referendum ws. członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE. Przerwa była spowodowana morderstwem poseł Partii Pracy Jo Cox. Czwartkowe referendum będzie trzecim ogólnonarodowym plebiscytem w historii.

Około 48 milionów wyborców odpowie na pytanie: „Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem UE czy opuścić wspólnotę?”.

Dr Lech Jańczuk, politolog mówi o procedurze jaka nastąpi jeśli Brytyjczycy opowiedzą się za opuszczeniem UE.

Procedura byłaby następująca: Wielka Brytania musiałaby notyfikować Radzie Europejskiej chęć opuszczenia struktur Unii Europejskiej i wówczas odpowiednie instytucje unijne prowadziłyby negocjacje dotyczące warunków wyjścia z Unii Europejskiej. Czas na zakończenie tych negocjacji to jest dwa lata, przy czym za zgodą zarówno Rady Europejskiej, jak i państwa, które podjęły negocjacje mogą być one przedłużane. W przypadku Wielkiej Brytanii bardziej palącymi kwestiami byłaby polityka rolna i polityka finansowa. Przypomnijmy, że Londyńskie City jest w tej chwili stolicą Europejskiej polityki finansowej Unii Europejskiej i tutaj musiałby być podjęte negocjacje w jaki sposób tę kwestię należałoby rozwiązać – zaznaczył dr Lech Jańczuk.

Referendum jest realizacją złożonej w trakcie ubiegłorocznej kampanii przed wyborami parlamentarnymi obietnicy premiera Davida Camerona. Zapowiedział on, że „nadszedł czas, aby Brytyjczycy się wypowiedzieli i rozwiązali europejską kwestię w brytyjskiej polityce”.

Głosowanie rozpocznie się w czwartek, o 7 rano i potrwa do 22 czasu lokalnego. Ogłoszenie ostatecznego wyniku spodziewane jest w piątkowy poranek w Manchesterze.

RIRM

drukuj