fot. Caritas

Caritas Polska apeluje o wsparcie Czechów poszkodowanych przez tornado

Caritas Polska apeluje o udział w zbiórce funduszy na pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic nad Morawami Południowymi. To jedna z największych katastrof w Czechach od lat 90.

Czwartkowy atak żywiołu przyniósł ogromne szkody w leżącym w południowo-wschodniej części kraju regionie Czech. Zginęło 5 osób, szkody dotknęły 3000 mieszkańców. Dzisiejsze doniesienia mówią też o zniszczeniach w 4-5 wsiach i 1300 domach.

„To jedna z największych katastrof w Czechach od lat 90. Wszystko się tu zawaliło, domy runęły. Jestem oddelegowany do wizytowania wydarzeń na miejscu. Potrzeby cały czas się zmieniają. Już następnego ranka po katastrofie zebrali się przyjaciele i życzliwi sąsiedzi z okolicznych miejscowości. Obecnie zabezpieczamy dachy ocalałych i sprzątamy miejsce katastrofy” – relacjonował Filip Habrman, współpracujący z Caritas w Czechach.

„Spędziłem wiele lat w Iraku, pracując na terenach uwolnionych od Państwa Islamskiego, działałem w wielu krajach, ale nigdy nie doświadczyłem czegoś podobnego w swojej ojczyźnie. Takie katastrofy nie zdarzają się zbyt często w tej części świata. Kiedy w sobotni poranek pojawiłem się po raz pierwszy w miejscu katastrofy, byłem poruszony. Większość mieszkańców nigdy nie widziała czegoś podobnego w swoim życiu” – dodał.

Na apel błyskawicznie odpowiedziała Fundacja PGE, która zadeklarowała Caritas Polska wsparcie akcji poprzez wpłatę w wysokości 200 tys. zł.

„Nasi sąsiedzi znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, jesteśmy gotowi nieść natychmiastową pomoc wszystkim poszkodowanym. Apelujemy o wsparcie i jedność z naszymi sąsiadami” – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

 

Dział Komunikacji Caritas Polska

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl