fot. PAP/Grzegorz Momot

Tatry: kilkanaście osób rażonych przez piorun w okolicy Giewontu; są ofiary śmiertelne

W Tatrach w godzinach popołudniowych przeszła gwałtowna burza. W wyniku uderzenia piorunu w okolicach Giewontu kilkanaście osób zostało rannych. Według doniesień medialnych, są również ofiary śmiertelne.

„Mamy informację o trzech ofiarach śmiertelnych” – poinformowała w czwartek rzecznik prasowa wojewody małopolskiego Joanna Paździo. Po godz. 17.30 w Zakopanem miał się zebrać sztab kryzysowy.

Wcześniej informowano, że pierwsze osoby ranne podczas czwartkowej burzy w Tatrach trafiły do zakopiańskiego szpitala. W wyniku wielu wyładowań atmosferycznych w Tatrach kilkanaście osób zostało rannych.

Zastępca rzecznika prasowego LPR Kinga Czerwińska podała z kolei, że według jej informacji są dwie ofiary śmiertelne burzy, w tym jedno dziecko.

Do Zakopanego dotarły także cztery śmigłowce LPR, które transportują rannych do szpitali. Jeden ze śmigłowców LPR lądował na Polanie Kondratowej, skąd ratownicy zabierali rannych. Cały czas na lądowisko przy zakopiańskim szpitalu z gór na pokładzie śmigłowca TOPR trafiają ranni, skąd dalej są przewożeni karetkami do tutejszego szpitala bądź śmigłowcami LPR są transportowani do innych szpitali.

GP GOPR podała w czwartek po południu, że w związku z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi w Tatrach i szczególnie dużą ilością działań ratowniczych prowadzonych w jednym czasie 21 ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR wesprze prowadzone tam działania ratownicze.

Jak poinformowano, obecnie ratownicy GP GOPR wspierają ratowników TOPR w prowadzonych i kierowanych przez TOPR działaniach. GOPR w związku z sytuacją poprosił także turystów o rozważne dobieranie celów górskich wycieczek i zwracanie szczególnej uwagi na komunikaty pogodowe.

W akcji ratunkowej uczestniczy również ok. 70 strażaków.

„Zostaliśmy włączeni do akcji ratowniczej w Tatrach. W tej chwili w akcji uczestniczy około 70 strażaków. Zastępy są wyposażone w samochody terenowe i quady. Rejon koncentracji naszych sił stworzyliśmy obok schroniska górskiego na Polanie Kalatówki oraz przy schronisku na Hali Kondratowej” – powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Andrzej Król–Łęgowski.

Działania strażaków trwają też przy zakopiańskim szpitalu im. Chałubińskiego, gdzie rozstawili namiot medyczny i organizują punkt przyjęć poszkodowanych.

Wyrazy współczucia wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku gwałtownej burzy w Tatrach, złożył prezydent Andrzej Duda.

„Potworna burza w Tatrach. Zakopiańczycy mówią, że od kilkudziesięciu lat nie było takich wyładowań atmosferycznych nad górami. Wielu turystów zostało poszkodowanych. Trwa akcja ratunkowa. Wyrazy współczucia dla wszystkich dotkniętych kataklizmem” – napisał prezydent.

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, w związku z trudną sytuacją w Tatrach premier na południe Polski uda się Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl