By Opioła Jerzy - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=864755

Tatry: za 18 mln zł powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry

Za kwotę ponad 18 mln zł Tatrzański Park Narodowy (TPN) do końca 2021 roku wybuduje Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Budynek będzie się mieścił pod ziemią, a jego dach pokryje roślinność. W środku znajdą się nowoczesne sale wystawiennicze – zapowiada Paweł Szczepanek z TPN.

W budynku znajdzie się kilka sal o różnej tematyce, w których zwiedzający będą mogli w ciekawy sposób zapoznać się m.in. z kroniką ochrony Tatr oraz historią odkrywania jaskiń w Dolinie Kościeliskiej. Budynek został tak zaprojektowany, że w całości będzie mieścił się pod ziemią, a jego dach będzie pokryty roślinnością. Na gruncie będzie posadowiona jedynie drewniana konstrukcja nawiązująca do pasterskiego szałasu. Celem władz TPN była jak najmniejsza ingerencja w krajobraz.

Z pewnością dużą atrakcją dla zwiedzających będzie sala „Podczerwieni”, w której zwiedzający dostaną gogle noktowizyjne i latarkę na podczerwień. Zadaniem będzie odnalezienie narysowanych na ścianach gatunków zwierząt, które będą podświetlały się pod wpływem podczerwieni. W sali zatytułowanej „Oczy Ciemności” zwiedzający będą przechodzili przez ciemny korytarz jaskini, który wcześniej zobaczą na monitorach. Zadaniem będzie zapamiętanie trasy i przejście jej w całkowitej ciemności. W innej sali o nazwie „Jak Nietoperz”, trzeba będzie przejść przez ciemny labirynt w kasku z czujnikami. Zwiedzający ma tu poczuć się jak nietoperz namierzający tor lotu za pomocą echolokacji.

Ciekawostką będzie sala zatytułowana „Formy Jaskiniowe”, w której znajdzie się diorama ilustrująca jaskinie. Zwiedzający sami będą podświetlać interesującą ich formę jaskiniową, co będzie uruchamiało prezentację o niej oraz komentarz. W sali o nazwie „Podziemne Skarby” znajdą się zaś plansze z opisem tatrzańskich jaskiń udostępnionych dla turystów wraz z komentarzem oraz projekcja filmowa pokazująca walory przyrodnicze tatrzańskich jaskiń.

W Centrum znajdzie się także punkt informacji o pogodzie w górach, opis zasad zwiedzania TPN, informacje o aktualnych zjawiskach przyrodniczych, z których będzie można dowiedzieć się np. jakie rośliny obecnie kwitną lub jakie zwierzęta można spotkać przy górskich szlakach. Centrum ma także spełniać rolę edukacyjną, dlatego przy interaktywnym stanowisku będzie można dowiedzieć się jak śmieci wpływają na środowisko, jak długo się rozkładają i ile śmieci co roku wywozi się z terenu TPN.

Władze parku szacują, że rocznie Centrum będzie odwiedzało nawet 125 tysięcy turystów. Centrum Edukacji Przyrodniczej w Kirach będzie drugim takim obiektem TPN. Pierwszy znajduje się w Zakopanem przy ul. Chałbińskiego przy popularnej drodze do Kuźnic.

Projekt jest finansowany z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl