Kraje UE za przepisami ws. emisji CO2 w transporcie morskim

Kraje UE poparły w środę porozumienie z europarlamentem w sprawie przepisów dotyczących monitorowania emisji CO2 w sektorze transportu morskiego. Według źródeł dyplomatycznych Polska głosowała przeciwko rozporządzeniu.

Nowe przepisy przewidują, że od 1 stycznia 2018 r. właściciele statków o tonażu powyżej 5 tys. ton brutto, korzystający z portów w UE, będą zobowiązani do monitorowania emisji CO2 i sporządzania sprawozdań. Komisja Europejska będzie publikować roczne raporty na temat emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu morskiego i dokonywać oceny pod kątem efektywności energetycznej i wpływu na zmiany klimatu.

Regulacje te nie będą obejmować okrętów wojennych, statków marynarki i statków rybackich, jachtów i statków rządowych do celów niehandlowych. Według KE 55 proc. statków objętych tym systemem odpowiada jednak za około 90 proc. emisji dwutlenku węgla w rejsach do i z portów UE.

Obecnie transport morski odpowiada za 3 proc. emisji na świecie, a przewiduje się, że poziom ten wzrośnie do 5 proc. do 2050 r. Dotychczas sektor ten nie jest jednak włączony w unijne działania związane z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla. Rozporządzenie to pierwszy krok w kierunku zmiany tej sytuacji.

Według źródeł dyplomatycznych Polska, a także Grecja, Cypr i Malta głosowały przeciwko rozporządzeniu, ale nie zdołały go zablokować. Polska obawia się konsekwencji dla floty morskiej, a przede wszystkim uważa, że przyjmując przepisy, UE „wyprzedza peleton”, nie czekając na rezultaty negocjacji prowadzonych w tej sprawie w ramach Międzynarodowej Organizacji Morskiej – informują polscy dyplomaci.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl