[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Wystąpienie o. J. Martina w Dublinie jest sprzeczne z Dobrą Nowiną o wyzwoleniu człowieka

O. James Martin SJ, postulując akty świeckiej tolerancji w stosunku do osób LGBT, nie podejmuje aktu autentycznej miłości, która polega na wyzwalaniu człowieka z grzechu, a jest po prostu akceptacją tego stanu rzeczy, co jest niezgodne z Dobrą Nowiną o wyzwoleniu człowieka – powiedział w rozmowie z portalem Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Etyk odniósł się do wystąpienia o. Jamesa Martina w Dublinie.

Amerykański jezuita o. James Martin wystąpił na IX Światowym Spotkaniu Rodzin w Irlandii z prelekcją zatytułowaną: „Okazywanie uprzejmości i szacunku w naszych parafiach osobom LGBT i ich rodzinom”. Więcej o wystąpieniu o. Martina można przeczytać [tutaj].

O. James Martin w ostatnich latach jest postacią bardzo kontrowersyjną. Z jednej strony znamy go jako autora bardzo wartościowych książek dotyczących chociażby tajemnicy Jezusa Chrystusa. Natomiast z drugiej strony w kwestiach moralnych wypowiada się w sposób niespójny – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Przenikanie tajemnicy Chrystusa pokazuje, że sednem chrześcijaństwa nie jest tolerancja, ale afirmacja człowieka, która domaga się uznania i wyznania prawdy o grzechu ludzkiej natury i konkretnym grzechu w człowieku – powiedział etyk.

Poglądy o. Martina są zdecydowanie rozbieżne z tym, co do tej pory głosił Kościół – dodał.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego jest oczywiście mowa o szacunku do osób homoseksualnych, bo o nich Kościół się wypowiadał, przy czym jednocześnie jest mowa o tym, że ten szacunek wypływa z różnych źródeł i przyczyn homoseksualizmu. Jednak ocena homoseksualizmu pozostaje jednoznacznie negatywna i krytyczna. Mówiąc o szacunku dla tych osób, mówi się jednocześnie o możliwości terapii zmiany tej orientacji seksualnej – podkreślił ks. prof. Paweł Borkiewicz.

Największym gestem nienawiści wobec osób LGBT jest niemówienie im o potrzebie nawrócenia i zmiany życia, co wiąże się z odmawianiem im prawa do zbawienia – zwrócił uwagę rozmówca portalu Radia Maryja, przytaczając jeden z komentarzy po wystąpieniu o. Jamesa Martina w Dublinie.

O. Martin, postulując akty świeckiej tolerancji w stosunku do osób LGBT, nie podejmuje aktu autentycznej miłości, która polega na wyzwalaniu człowieka z grzechu, a jest po prostu akceptacją tego stanu rzeczy, co jest niezgodne z Dobrą Nowiną o wyzwoleniu człowieka – powiedział ks. prof. Bortkiewicz.

RIRM

drukuj