Autorstwa Nieznany - https://www.weekendownik.pl/, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98831257

III Pielgrzymka Leśników i Myśliwych do Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie

W niedzielę, 5 września, o godz. 10.30 rozpocznie się III Pielgrzymka Leśników i Myśliwych do Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. W tym roku uczestnicy wydarzenia upamiętnią 30. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II na ziemię białostocką. Oddadzą również hołd leśnikom i myśliwym pomordowanym przez okupantów niemieckich i sowieckich.

Pomysł zorganizowania pielgrzymki narodził się w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Dzięki zaangażowaniu leśników i myśliwych w niedzielę pielgrzymi do Świętej Wody wyruszą już po raz trzeci.

– Pielgrzymki odbywają się cyklicznie, każdego roku, nawet w czasie pandemii. To bardzo ważny element zjednoczenia nie tylko gospodarki leśnej i łowieckiej, ale także naszej duchowości. Jesteśmy osobami wierzącymi i chcemy się jednoczyć, dlatego też zapraszamy również myśliwych, leśników oraz księży prawosławnych. Pielgrzymka odbywa się na skalę trzech okręgów obejmujących teren całego naszego województwa – okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w Suwałkach, PZŁ w Łomży i w PZŁ w Białymstoku – wyjaśnił Dariusz Krasowski, Łowczy Okręgowy PZŁ w Białymstoku, współorganizator wydarzenia.

Jak wskazał, pielgrzymka jest istotnym elementem zjednoczenia gospodarki leśnej i łowieckiej, ale także sfery duchownej uczestników. Jest to bardzo mocno związane z postacią św. Huberta, patrona myśliwych i leśników.

– Jesteśmy strażnikami przyrody. Zawsze pamiętamy o tym, by „czynić sobie ziemię poddaną”. Robimy to, co nam przykazał Pan Bóg za pośrednictwem św. Huberta – staramy się dbać o przyrodę, dbać o słabsze istoty, a także pielęgnować duchowość. Nie chodzi tylko o rzeczy ważne dla ciała, ale i dla ducha. Musimy również dawać przykład młodszym pokoleniom. W tym kontekście mamy przygotowane atrakcje dla dzieci – zaznaczył Andrzej Lenczewski, członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Białymstoku.

Pielgrzymi każdego roku upamiętniają wydarzenia związane z wydarzeniami, do jakich doszło na terenie Polski, w szczególności na ziemi białostockiej. W 2020 roku głównym elementem było uhonorowanie śmierci leśników i myśliwych pomordowanych przez okupantów niemieckich i sowieckich.

– Co roku staramy się nie tylko nieść swoje intencje, ale zostawiać po sobie ślad w postaci przypomnienia wydarzeń związanych z tą ziemią – powiedział Andrzej Lenczewski.

W tym roku wydarzenie skupi się wokół 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na ziemię białostocką. Z tej okazji wierni przejdą Błoniami Papieskimi i wezmą udział w poświęceniu  tablicy poświęconej Papieżowi Polakowi.

– Lasy Państwowe i Polski Związek Łowiecki ufundowały tablicę pamiątkową, która zostanie odsłonięta podczas pielgrzymki. Upamiętnia ona 30. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II na ziemię białostocką. Będą także poświęcone Tajemnice Chwalebne Różańca Świętego – to są dary myśliwych z okręgu białostockiego PZŁ oraz leśników z RDLP w Białymstoku – wyjaśnił Dariusz Krasowski, Łowczy Okręgowy PZŁ w Białymstoku.

W trakcie pielgrzymki odbędzie się także złożenie wieńców pod Krzyżami Leśników. Jest to miejsce upamiętniające ofiary terroru nazistowskiego i sowieckiego.

– Chcemy w ten sposób upamiętnić śmierć leśników i myśliwych pomordowanych przez okupantów niemieckich i sowieckich – powiedział Dariusz Krasowski.

III Pielgrzymka Leśników i Myśliwych do Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie rozpocznie się w niedzielę, 5 września, o godz. 10.30.

radiomaryja.pl

drukuj