fot. wikipedia.org

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Obchody będą odbywały się w Warszawie i w Wieluniu. W grę nie wchodzi Westerplatte.

Polska obrała jasny klucz. Zaproszenia na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej trafią bądź trafiły do najbliższych sojuszników, przywódców państw UE i NATO. Stąd nie ma zaproszenia dla Rosji i Władimira Putina. Do Polski przyjedzie za to amerykański prezydent Donald Trump. Obecność potwierdziła też kanclerz Angela Merkel. 

– Już kilkunastu przywódców państw potwierdziło swoją obecność. […]Także pani kanclerz Angela Merkel przekazała, że będzie. Te informacje spływają cały czas na bieżąco – mówił w Polsat News Błażej Spychalski, rzecznik Prezydenta RP.

Obchody będą odbywały się w dwóch miastach: w Wieluniu i Warszawie. W Wieluniu pojawią się na pewno prezydent Andrzej Duda i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

– W Wieluniu panowie prezydenci będą chcieli podkreślić ten brutalizm II wojny światowej, ale w tym aspekcie stricte cywilnym. Ten atak Niemiec na Wieluń nie był podyktowany w żadnymi stopniu względami militarnymi – podkreślał Błażej Spychalski.

Wieluń to historia bezbronnego, śpiącego miasta, zrównanego z ziemią przez niemieckie naloty.

W grę nie wchodzą państwowe uroczystości na Westerplatte. Tutaj problemem jest spór między rządem a prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj