J. Sellin: Polska powinna starać się o reparacje wojenne od Niemiec

Polska powinna przypominać światu, że byliśmy – w sensie państwowym – największą ofiarą II wojny światowej i starać się o reparacje wojenne od Niemiec – powiedział PAP wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Jarosław Sellin przypomniał, że Polska poniosła największe straty w II wojnie światowej, jeżeli chodzi o liczbę ofiar.

„Wliczam w to również 3 mln polskich Żydów, ponieważ to byli polscy obywatele, a także niewyobrażalne straty materialne, bo ta okupacja trwała 6 lat. Przetoczyły się dwie wojny – najpierw ta z września 1939 r., a potem ta, która przyszła z frontem ze Wschodu” – dodał.

Wiceminister kultury odniósł się także do dyskutowanej obecnie w Polsce kwestii ewentualnego wnioskowania o reparacje od Niemiec za poniesione w czasie II wojny światowej straty.

„Warto mieć wiedzę dla samych siebie, dla świata i dla Niemców, jak duże te straty były – przedstawiać je i starać się o te odszkodowania, a przynajmniej położyć to na agendzie. Uważam, że zaniechać tego nie można” – podkreślił Jarosław Sellin.

Jak wskazał, Polska powinna to wnosić na agendę polityczną i przypominać światu, że byliśmy największą ofiarą, w sensie państwowym, II wojny światowej, wszczętej przez Niemcy i Związek Sowiecki.

W przyjętej w 1953 r. uchwale Rada Ministrów PRL uznała, że Niemcy wypełniły zobowiązania w tej sprawie wobec Polski i podjęła decyzję o zrzeczeniu się spłaty odszkodowań na rzecz kraju. We wrześniu 2004 r. rząd Marka Belki przyjął uchwałę w tej sprawie. Sprawa reparacji ponownie pojawiła się w dyskusji publicznej w sierpniu br., kiedy to poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zwrócił się do Biura Analiz Sejmowych z pytaniem, czy Polska może ponownie starać się o odszkodowania. BAS przygotowanie opinii w tej sprawie zlecił ekspertom zewnętrznym; analiza miała być gotowa do 11 sierpnia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl