fot. flickr.com

Debata nt. praworządności w Polsce

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego debatuje z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem nt. praworządności w Polsce.

Dialog pomiędzy polskim rządem a unijnymi organami jest prowadzony w ramach procedury, którą KE wszczęła wobec Polski w ub.r., co miało związek ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym.

Przed dwoma dniami Komisja Europejska odrzuciła przedstawione przez Polskę stanowisko, według którego Unia Europejska nie ma prawa ingerować w polskie sądownictwo i dokonywane w nim reformy.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że UE nie ma merytorycznych argumentów, a cała sprawa to polityczna nagonka na polski rząd. Dodała, że jedną z przyczyn jest brak zgody na przyjmowanie nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu.

– Frans Timmermans stał się stroną sporu politycznego w Polsce i przyjmuje tylko i wyłącznie argumenty podsuwane mu przez „totalną Targowicę”. KE nie ma żadnych merytorycznych argumentów. Są to tylko i wyłącznie argumenty polityczne. Powód jest jeden – Polska nie chce przyjmować imigrantów. To jest główna przyczyna tego, że Polska jest ciągle atakowana w Brukseli – zaznaczyła Jadwiga Wiśniewska.

W związku z ostatnimi atakami na polski rząd głos zabrała ostatnio premier Beata Szydło. W swoim wystąpieniu opublikowanym na portalu społecznościowym podkreśliła, że partykularne interesy poszczególnych państw nie mogą przysłonić najważniejszego zadania, jakim jest gwarancja bezpieczeństwa. Premier Szydło dodała, że Polska jest państwem praworządnym, demokratycznym, solidarnym i proeuropejskim, który będzie bronił wartości leżące u podstaw Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj