fot. pixabay.com

Gdańsk: Pięciu członków gangu oszukującego seniorów metodą „na policjanta” stanie przed sądem

Pięciu członków gangu oszukujących seniorów metodą na policjanta lub prokuratora oskarżyła gdańska prokuratura. Przestępcy oszukali jedenaście osób na łączną kwotę ponad 420 tys. zł. Akt oskarżenia w tej sprawie właśnie trafił do sądu.

O akcie oskarżenia, który skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, poinformowała  rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Śledczy ustalili, że oskarżeni w ramach zorganizowanej grupy działali od listopada 2019 do stycznia 2020.

W strukturze grupy były osoby dzwoniące do pokrzywdzonych, których danych nie ustalono w toku śledztwa, logistyk pozostający w kontakcie z kierującym grupą oraz osobami werbującymi kurierów oraz kurierzy – dodała Grażyna Wawryniuk.

Pokrzywdzeni to osoby starsze korzystające z telefonów stacjonarnych. Telefoniści kontaktowali się z nimi zawsze wybierając nr z książki telefonicznej. Przedstawiali się jako funkcjonariusze policji lub prokuratorzy, podając fikcyjne dane, często z podaniem nieprawdziwych numerów legitymacji służbowych, czy adresów miejsc pracy.

Pokrzywdzeni byli informowani o prowadzonej akcji policyjnej oraz grożącej im utracie pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych lub przechowywanych w mieszkaniach.

Dzwoniący polecali pokrzywdzonym niezwłoczne udanie się do banku i dokonanie wypłaty zgromadzonych środków. Wypłacone pieniądze oraz pieniądze zabrane z mieszkań pokrzywdzeni przekazywali osobie, która do nich podchodziła, bądź pozostawiali we wskazanych miejscach, np. w koszu na śmieci lub krzakach – tłumaczyła rzeczniczk prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Odebrane od pokrzywdzonych pieniądze kurierzy przekazywali osobie pozostającej w kontakcie z kierującym grupą, a ten kierującemu. Następnie były one dzielone pomiędzy członków grupy.

Aktem oskarżenia objęto kierującego gangiem oraz czterech członków grupy.

Wszystkim oskarżonym zarzucono popełnianie w ramach zorganizowanej grupy przestępstw oszustwa oraz usiłowania oszustwa, w tym wobec mienia znacznej wartości. Sprawcy z procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Według prokuratury oskarżeni doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 11 osób na łączną kwotę przekraczającą 420 tysięcy złotych.

Dwie osoby usiłowano oszukać na 70 tys. złotych.

Trzech oskarżonych przebywa w areszcie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl