fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: W kościele św. Brygidy sprawowano Eucharystię z okazji 40. rocznicy Sierpnia’80

W kościele św. Brygidy w Gdańsku sprawowana była Msza św. z okazji 40. rocznicy Sierpnia’80. Uczestniczyli w niej przedstawiciel najwyższych władz państwowych, w tym prezydent RP i premier, parlamentarzyści i samorządowcy, opozycjoniści z czasów PRL, członkowie NSZZ „Solidarność” oraz przedstawiciele IPN.

Eucharystii przewodniczył administrator apostolski Archidiecezji Gdańskiej ks. bp Jacek Jezierski. W homilii wskazywał, że 40 lat temu doszło do pokojowej rewolucji.

– Zdecydowanie przeciwstawienie się niewydolnemu systemowi ekonomicznemu i państwu realnego socjalizmu. System ten został narzucony po II wojnie światowej krajom Europy Środkowej i Wschodniej przez Józefa Stalina. Podpisujący Porozumienia Sierpniowe nie byli w stanie przewidzieć, jak głębokie będą konsekwencje zawieranej przez nich umowy. Nie walka klas i nie egoizm jednostek i grup, ale perspektywa społecznej solidarności doprowadziły do porozumień w sierpniu 1980 roku – powiedział ks. bp Jacek Jezierski.

Głos zabrał także emerytowany metropolita gdański ks. abp. Sławoj Leszek Głódź. Przemawiając pod koniec Mszy świętej, zwrócił uwagę, że „Solidarność” jest wartością trwałą podobnie jak pokój czy ojczyzna.

– Są wartości, które trwają: pokój – dziękujemy za to Słowo Boże Waszej Ekscelencji o pokoju – ojczyzna, wolność i solidarność oraz „Solidarność” i ojcowie „Solidarności”, bohaterowie, anonimowi, bo niektórzy nie doczekali się odznaczeń, medali – zaznaczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź dziękował też IPN za wydobywanie zapomnianych postaci.

RIRM

drukuj