fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu to milowy krok na drodze do suwerenności energetycznej naszego kraju

Uwolnienie Polski od rosyjskiej dominacji gazowej jest możliwe dzięki systematycznej pracy środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Każde działanie przybliżające Polskę do rozbudowy terminala w Świnoujściu, do budowy gazociągu Baltic Pipe to milowy krok na drodze do suwerenności energetycznej naszego kraju – wskazał w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł Maciej Małecki.

Komisja Europejska zatwierdziła plan rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu. Obecnie zdolności regazyfikacyjne gazoportu wynoszą 5 mld metrów sześciennych rocznie. Po rozbudowie będzie to 7,5 mld metrów sześciennych.

Według Komisji, polskie plany są zgodne z unijnymi regulacjami dot. pomocy państwa. Zdaniem unijnych urzędników, projekt zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski i krajów bałtyckich.

Poseł PiS Maciej Małecki, szef sejmowej komisji energii, powiedział, że jest to kolejny krok do suwerenności energetycznej Polski.

Terminal gazowy w Świnoujściu, gazociąg Baltic Pipe i stabilne wydobycie własne sprawiają, że Polska już nigdy nie będzie podlegała gazowemu szantażowi Rosji. Uwolnienie Polski od rosyjskiej dominacji gazowej jest możliwe dzięki systematycznej i bardzo starannej pracy środowiska Prawa i Sprawiedliwości, a wcześniej śp. Lecha Kaczyńskiego. Każde działanie przybliżające Polskę do rozbudowy terminala w Świnoujściu, do budowy gazociągu Baltic Pipe to jest milowy krok na drodze do suwerenności energetycznej naszego kraju – podkreślił Maciej Małecki.

Spółka Polskie LNG otrzyma na realizację projektu 553 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.

Program Rozbudowy Terminalu, oprócz zwiększenia mocy, zakłada budowę drugiego nabrzeża dla mniejszych jednostek, postawienie trzeciego zbiornika na LNG oraz skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny.

RIRM

drukuj