fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Modernizacja gospodarstw rolnych – dotacje do 900 tys. złotych

Do końca maja można składać wnioski o dotację na modernizację gospodarstw rolnych w trzech różnych obszarach. Na co rolnicy mogą przeznaczyć dotację i jakie warunki muszą spełnić?

900 tysięcy złotych na rozwój produkcji prosiąt albo pół miliona na rozwój produkcji bydła mięsnego czy mleka krowiego – tyle pieniędzy można otrzymać składając wniosek o unijną dotację w ramach programu modernizacja gospodarstw rolnych.

– Aby móc ubiegać się o to wsparcie, rolnik musi być posiadaczem gospodarstwa rolnego samoistnym lub zależnym o powierzchni do 300 hektarów – tłumaczy Krzysztof Żok, zastępca dyrektora wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wsparcie przyznawane jest w postaci zwrotu 50 procent poniesionych kosztów kwalifikowanych. Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności pomocy.

– I tak za kryterium związane z wiekiem, dosyć popularne kryterium rolnik otrzyma 1 punkt w przypadku, jeżeli w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 40 lat. Podobna zmiana została dokonana w kryterium związanym z faktem, że wcześniej dany rolnik nie występował o środki w ramach modernizacji gospodarstw rolnych wówczas otrzyma 1 punkt – mówi Paweł Jazy z wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Aby otrzymać unijne wsparcie, trzeba zdobyć co najmniej 3 punkty. Z otrzymanych pieniędzy gospodarze mogą sfinansować zakup nowych maszyn rolniczych. Jednocześnie muszą jednak zrealizować inwestycję budowlaną lub też modernizację budynków inwentarskich. W tym roku w naborze wniosków wprowadzono pewne zmiany.

– Poza inwestycjami związanymi z budową, modernizacją, przebudową budynków inwentarskich czy magazynów pasz wnioskodawcy mogą ubiegać się również o wsparcie jeśli chodzi o zakup maszyn służących wsparciu tej produkcji zwierzęcej w ramach której ubiegają się o pomoc – wyjaśnia Krzysztof Żok.

Wnioski składać można do 27 maja osobiście lub za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl