Ziółkowski: W kwietniu spotkanie szefów MSZ krajów PW i V4
W kwietniu w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych państw Partnerstwa Wschodniego (PW) i Grupy Wyszehradzkiej (V4) – poinformował w środę członków sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski.
W przyszłym tygodniu w Mińsku spotkają się wiceszefowie resortów spraw zagranicznych państw PW i V4 – dodał. Według Marka Ziółkowskiego, oba spotkania – w Mińsku i 12 kwietnia w Warszawie – mają być przygotowaniem do szczytu Partnerstwa Wschodniego, który ma się odbyć w listopadzie w Brukseli.
W spotkaniu w Warszawie mają wziąć udział także przedstawiciele Malty i kilku krajów skandynawskich – dodał wiceszef MSZ.
„Naszą ambicją jest, byśmy na szczyt w Brukseli, jako Grupa Wyszehradzka jechali ze wspólnym stanowiskiem i zestawem propozycji” – podkreślił Marek Ziółkowski.
Wiceszef MSZ zaznaczył, że polski rząd m.in. na forum unijnym oraz innych spotkań – dwustronnych i wielostronnych – chce wskazywać na efektywność Partnerstwa Wschodniego i potrzebę jego kontynuacji w kolejnych latach.
Ziółkowski poinformował posłów m.in. o planach rozszerzenia dotychczasowych inicjatyw Partnerstwa Wschodniego o związane z infrastrukturą i transportem. Zwłaszcza – zaznaczył – w kontekście zainteresowania Chin rozwijaniem połączeń transportowych z regionem.
W kwestii relacji polsko-białoruskich wiceszef MSZ pytany był o możliwość prowadzenia prac ekshumacyjnych na terenie Białorusi. Ziółkowski podkreślił, że reaktywowano spotkania grupy polskich i białoruskich historyków, którym ze strony polskiej współprzewodniczy dyrektor PISM Sławomir Dębski.
„Kwestie ekshumacji były dyskutowane jako jedno z możliwych przedsięwzięć, które zlecono by instytucjom białoruskim” – powiedział. Zaznaczył, że na razie jednak nie można mówić o wynikach w tej kwestii.
Jednym z miejsc na Białorusi, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich, w tym Polacy, są Kuropaty pod Mińskiem; na razie przeprowadzono tam tylko nieliczne ekshumacje.
Partnerstwo Wschodnie (PW) to działający od 2009 r. unijny program w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, skierowany do państw Europy Wschodniej. Obejmuje sześć państw: Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Azerbejdżan i Armenia.
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska. Po Polsce przewodnictwo w V4 mają przejąć Węgry.
PAP/RIRM