W. Waszczykowski: Polska może współpracować z Francją na wielu płaszczyznach

Polska może współpracować z Francją na wielu płaszczyznach również ws. Caracali – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

Dodał, że tego typu helikopterami wojsko jest w dalszym ciągu zainteresowane, tylko w mniejszej liczbie. Minister przesłał kilkustronicowy list do francuskiego MSZ z nową ofertą współpracy.

Oferta została wysunięta zaraz po tym, jak przesunięte zostało jego spotkanie z szefem francuskiej dyplomacji po zakończeniu rozmów ws. Caracali.

Nic się nie zmienia – Polska i Francja utrzymują wielopłaszczyznową  współpracę także sojuszniczą podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski.

– Jedną z płaszczyzn jest współpraca wojskowa, współpraca przemysłów obronnych. W dalszym ciągu, z tego co potwierdził minister obrony narodowej, jesteśmy zainteresowani kupnem helikopterów i tu strona francuska może przedstawić kolejną ofertę. Mogą brane być pod uwagę Caracale, tylko w mniejszej ilości, w konkretnym typie uzbrojenia. Również w innych dziedzinach uzbrojenia, Francuzi postrzegają wiele ciekawych propozycji. Jesteśmy zainteresowani współpracą energetyczną. Polska w dalszym ciągu rozważa budowę elektrowni atomowej. Francuzi zainwestowali kilkadziesiąt miliardów euro w Polsce. Są obecni w sieciach spożywczych, hotelowych czy w sklepach. Ta możliwość współpracy z Francją w dalszym ciągu jest bardzo duża – zaznaczył Witold Waszczykowski.

Na początku października Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu negocjacji offsetowych z Airbus Helicopters ws. śmigłowców Caracal.

Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Z kolei resort obrony poinformował, że w ramach pilnej potrzeby operacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej zamierza za miliard złotych kupić śmigłowce dla wojska.

Do rozmów z prowadzącym zakupy Inspektoratem Uzbrojenia zaproszono trzy podmioty, które uczestniczyły w ostatnim przetargu; PZL Mielec, PZL Świdnik oraz Airbus Helicopters.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl