MSZ: Polska nie uzna Jerozolimy za stolicę Izraela

Polska nie zamierza iść w ślady USA i uznawać Jerozolimy za stolicę Izraela – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Przedstawiciel polskiej dyplomacji wziął udział w spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Minister Witold Waszczykowski podkreślił, że Polska podtrzymuje stanowisko ws. Jerozolimy.

– Kwestia powinna być rozstrzygnięta w bezpośrednich, bilateralnych rokowaniach między Izraelczykami a Palestyńczykami w oparciu o prawa międzynarodowe, w oparciu o rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ. Tutaj podstawy prawne są jasne, natomiast pytaliśmy premiera Benjamina Netanjahu, czy on podejmie te kwestie. Odpowiedział, że jest gotowy podjąć rozmowy, jest gotowy wrócić do negocjacji pokojowych, ale warunkiem jest uznanie Izraela i gwarancja bezpieczeństwa dla Izraela – wskazał Witold Waszczykowski.

W środę prezydent USA Donald Trump poinformował, że jego kraj uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela, oraz że nakazał przygotowanie przeniesienia tam amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu.

Izrael kontroluje to miasto od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy.

Wspólnota międzynarodowa nie uznaje jednak Jerozolimy za stolicę Izraela.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl