Liczba dzieci w uzdrowiskach coraz niższa

Od kilku lat spada liczba dzieci korzystających z leczenia uzdrowiskowego. Lekarze wystawiają coraz mniej skierowań na pobyt w uzdrowisku, a mali pacjenci często nie dojeżdżają do placówek, choć mają skierowanie – wynika z danych NFZ. 

W ubiegłym roku do oddziałów wojewódzkich NFZ wpłynęło 20 tys. skierowań dziecięcych na leczenie uzdrowiskowe, z czego zrealizowano ponad 16 tys. Rok wcześniej wystawionych zostało ponad 21 tys. skierowań; zrealizowano ponad 17 tys.

Poseł Tomasz Latos, szef sejmowej Komisji Zdrowia, zwraca uwagę, że jednym z głównych problemów są koszty związane z leczeniem uzdrowiskowym.

– W Polsce jest coraz więcej rodzin, których zwyczajnie nie stać na dopłacenie – nawet kilkuset złotych – do tego typu terapii. Jeżeli do tego dołożymy jeszcze ograniczoną dostępność (a ta terapia jest potrzebna niemal natychmiast), to myślę że jest to ta najwłaściwsza odpowiedź tłumacząca aktualny stan rzeczy – mówi Tomasz Latos.

Kwestie leczenia uzdrowiskowego dzieci wielokrotnie podnosił też Rzecznik Praw Dziecka. Za konieczną uznał weryfikację wyceny świadczeń, wprowadzenie i finansowanie przez NFZ nowych programów leczniczych dla dzieci oraz mechanizmów gwarantujących coroczną waloryzację stawki.

RIRM

drukuj