Polska w zasięgu niżu

Jak podaje IMGW, Europa południowo-wschodnia oraz krańce południowo-zachodnie kontynentu znajdą się w zasięgu słabych wyżów. Na pozostałym obszarze dominować będzie rozległy niż z ośrodkiem nad Pomorzem. Polska będzie w zasięgu tego niżu, w strefie przemieszczającego się na wschód frontu chłodnego.

Wschodnia część kraju znajdzie się w zwrotnikowej masie powietrza, a za frontem od zachodu napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 988 hPa i będzie rosnąć.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południowym zachodzie okresami przelotne opady deszczu, na pozostałym obszarze burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 40 mm. Temperatura maksymalna od 17, 21 st. na zachodzie, do 30, 33 st. na wschodzie i południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków południowych, na zachodzie i w centrum Polski skręcający na zachodni, a na Pomorzu na północno-zachodni. W strefie nadmorskiej wiatr wzmagający się do silnego, do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, początkowo z kierunków południowych, skręcający na kierunki zachodnie. W czasie burz wiatr w porywach do 100 km/h. Wysoko w górach wiatr silny do 45 km/h, w porywach do 110 km/h, południowo-zachodni.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i zachodzie okresami duże i tam zanikające przelotne opady deszczu i lokalne burze. Temperatura minimalna od 12 do 15 st., jedynie na południowym wschodzie około 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo na północy w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni, jedynie nad morzem silny, do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, stopniowo słabnący do umiarkowanego, z kierunków zachodnich.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowanie. Po południu przejściowo miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 19, 21 st. na północy do 23, 26 st. na południu. Wiatr słaby i umiarkowany na północy porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy do 65 km/h.

W Warszawie w piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, wieczorem także z rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu i burze z gradem i ulewnym deszczem, do 35 mm. Temperatura maksymalna 29 st. Wiatr umiarkowany i porywisty, w czasie burz do 90 km/h, z kierunków południowych. W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura minimalna 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu okresami duże i wtedy możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj