fot. Paweł Palembas

Lawinowa trójka w Tatrach

Po intensywnych opadach śniegu, jakie wystąpiły w nocy w Tatrach, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Odradzają wszelkie wyprawy w wysokie partie gór.

Jak poinformował dyżurny obserwator Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na Kasprowym Wierchu leży już 90 centymetrów śniegu, a termometry na szczycie wskazują 12 stopni mrozu. W górach panuje zamieć.

Wszystkie górskie szlaki powyżej górnej granicy lasu są pokryte grubą warstwą śniegu, a ich przebieg jest niewidoczny. Na skutek silnego wiatru miejscami utworzyły się wielkie śnieżne zaspy. Bezpiecznie można poruszać się tylko w dolinach reglowych.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Zagrożenie lawinowe określane jest w międzynarodowej, pięciostopniowej skali.

PAP/RIRM

drukuj