fot. PAP/Paweł Jaskółka

Warszawa: Obchody 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

W Warszawie odbędą się dziś obchody 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W południe w  kościele O. Dominikanów sprawowana będzie Msza św. w intencji uczestników powstania. Później planowane jest złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz na Powązkach Wojskowych.

Wczoraj uroczystości rocznicowe odbyły się przy Pomniku Powstańców w Poznaniu i w Lesznie. Wojewoda wielkopolski zorganizował obchody w Lesznie.

To dzięki wysiłkowi okolicznych mieszkańców miasto udało się włączyć do Polski – mówi naszemu reporterowi Elżbieta Olender, dyrektor archiwum państwowego w Lesznie.

Kiedy wybuchło powstanie wielkopolskie, większość mieszkańców w Lesznie stanowili wówczas Niemcy. Polaków było około 30 proc. Oni już wówczas myśleli, by Leszno włączyć do Polski, ale niestety ówczesnych przywódców Leszna, Niemcy aresztowali i wywieźli do obozu w Żaganiu. Pozostała część mieszkańców, która była zdolna do walki, poszła do grup powstańczych, które utworzyły się w regionie Leszna, ponieważ pod miastem przeważał żywioł Polski. Może nie samo Leszno, ale mieszkańcy okolic czynnie włączyli się do udziału w powstaniu wielkopolskim i również dzięki ich walce udało się ostatecznie 17 stycznia 1920 r. Leszno przyłączyć do Polski – wskazuje Elżbieta Olender.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

RIRM

drukuj