fot. flickr.com

Zaćmienie słońca uprzedzi astronomiczny początek wiosny

Dziś przed południem będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie słońca. Późnym wieczorem natomiast rozpocznie się astronomiczna wiosna.

Do zaćmienia dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się między Słońcem a Ziemią, przysłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne dochodzące do naszej planety.

W niektórych regionach, przysłonięte może być  blisko 80 proc. słonecznej tarczy.

Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium w Toruniu podkreśla, że wprawdzie podczas tego zjawiska nie zrobi się całkowicie ciemno ale i tak warto w jakiś sposób zaobserwować słońce w momencie częściowego zaćmienia.

– Częściowe zaćmienie słońca – co prawda ciemno się nie zrobi ale warto popatrzeć na słońce – mniej więcej między 10.00, a 12.00. Wtedy właśnie będzie odbywało się to częściowe zaćmienie słońca. Przy maksymalnej fazie mniej więcej przed 11.00. Ale jak patrzeć na słońce, skoro ono nas oślepia? Trzeba w jakiś sposób przygasić jego blask. Okulary przeciwsłoneczne nie wystarczą, bo słońce po prostu bardzo silnie świeci. Ale okulary spawalnicze już tak, albo maska spawalnicza, albo chociaż szkło z maski spawalniczej to jest też bardzo dobry filtr, który przygasi nam blask słońca. A już na pewno nie wolno patrzeć na zaćmione słońce przez lornetkę. Podobno wówczas traci się wzrok w ułamku sekundy i nawet nie boli. Ale jak mówią niektórzy lepiej tego nie sprawdzajmy – powiedział Rafalski.

Kolejne, częściowe zaćmienie w naszym kraju będzie dopiero w 2026 r. A jedynym skrawkiem lądu, z którego będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie, będą Wyspy Owcze i Spitsbergen.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj