Niemcy: zmiany w prawie azylowym

Niemcy chcą zaostrzenia prawa azylowego. Działania w tym kierunku zapowiedział już szef niemieckiej dyplomacji. Chodzi o imigrantów, którzy odmawiają integracji, odrzucając propozycje udziału w kursach języka niemieckiego oraz oferty pracy. Według proponowanych rozwiązań, w takim przypadku nie otrzymają oni bezterminowego prawa na pobyt w Niemczech.

Szef MSW Thomas de Maiziere szczegóły dotyczące zaostrzenia prawa azylowego oraz niemieckiej polityki migracyjnej chce przedłożyć do zatwierdzenia najpóźniej w maju. Projekt ustawy zawierającej sankcje dla imigrantów odmawiających integracji, zakłada, że azylanci, którzy odmawiają udziału w kursach języka bądź odrzucają oferty pracy nie otrzymają, (po upływie trzech lat) bezterminowego pozwolenia na pobyt w Niemczech.

Projekt ustawy przewiduje też obowiązek zamieszkania w miejscu wyznaczonym przez władze, a nie tam, gdzie chce imigrant. Tym samym Niemcy chcą uniknąć tworzenia kolejnych gett narodowościowych. Plany chadeckiego ministra w zasadniczej części popiera partia SPD, zwłaszcza jej przewodniczący Sigmar Gabriel, który jest także wicekanclerzem i ministrem gospodarki w koalicyjnym rządzie Angeli Merkel.

W wywiadzie dla wtorkowego wydania dziennika „ Bild”, Gabriel powiedział, że należy nie tylko wspierać integrację, lecz także wymagać od imigrantów, by się integrowali. Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec zgodził się z sugestią szefa MSW, by kierować część imigrantów do mniejszych miast i na tereny wiejskie, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się skupisk cudzoziemców w największych miastach.

TV Trwam News

drukuj