Młodzi upominają się o pamięć dla „Żołnierzy Wyklętych”

Młodzieżowe organizacje patriotyczne apelują o przyspieszenie prac nad ustawą, która umożliwi prowadzenie dalszych ekshumacji ofiar komunistycznego terroru. Wniosek w tej sprawie trafi dziś do Sejmu.

Młodych ludzi niepokoją przeszkody napotykane na drodze do upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, których szczątki zostały wydobyte oraz te, które nadal spoczywają w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach. Ekshumacje zostały wstrzymane, bo nad miejscem pochówku żołnierzy znajdują się współczesne groby. Na ich przeniesienie potrzebne są zmiany prawne, którymi zajmują się posłowie.

Mateusz Parys, rzecznik Stowarzyszenia Młodzi dla Polski Uniwersytetu Warszawskiego, mówi, że konieczne jest przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o cmentarzach.

My jako młodzieżowe środowiska patrzymy na indolencję państwa w zakresie próbnego pochówku Żołnierzy Wyklętych z dozą niedowierzania. Chcielibyśmy, aby ustawa została podjęta przez Sejm jeszcze przed zakończeniem obecnej kadencji Sejmu. Musimy pamiętać, że w momencie, kiedy skończy się kadencja Sejmu, a więc na jesieni, proces legislacyjny będzie musiał przebiegać od nowa. Stąd też nie chcąc do tego dopuścić po to, by wpłynąć na parlamentarzystów do wszystkich opcji politycznych i klubów parlamentarnych, bo do nich kierujemy ten apel, chcemy ich poprosić, aby ta ustawa gwarantowała jak najszybsze przeniesienie obecnie stojących grobów, które uniemożliwiają przeprowadzenie prac ekshumacyjnych na terenie „Łączki”. Polska będzie mogła oddać im hołd – powiedział Mateusz Parys.

Apel powstał w ramach inicjatywy „Upominamy się o Was”. Wśród organizacji zaangażowanych w nią są oprócz Stowarzyszenia Młodzi dla Polski, m.in. Studenci dla Rzeczpospolitej, Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum KUL oraz organizacja Patriotyczne Podlasie.

Młodzi upominają się o pamięć dla Żołnierzy Wyklętych

Apel do Sejmu 2015 – Upominamy się o Was

RIRM

drukuj