twitter.com/ipngovpl

Z inicjatywy IPN odbyła się debata „(Nie)rozliczony stan wojenny”

W przededniu okrągłej, 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Instytut Pamięci Narodowej zorganizował debatę „(Nie)rozliczony stan wojenny”

Dyskusja miała za zadanie odpowiedzieć na kluczowe pytanie, które na wstępie zadał prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

– Czy stan wojenny został rozliczony, czy nie został rozliczony z perspektywy po roku 1989? Mimo że ja mam swoją odpowiedź na to pytanie, to byłaby to próba „zamordowania” tej dyskusji, która jest przed nami – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Jak mówił prof. Sławomir Cenckiewicz, ciężko mówić o rozliczaniu przeszłości, gdy do początku XXI wieku z Wojciechem Jaruzelskim konsultowano obsadzenie stanowiska szefa Sztabu Generalnego.

– Gdy z ministrem Macierewiczem wchodziliśmy na Klonową, to – nie uwierzycie w to – ściągaliśmy ze ściany portrety Jaruzelskiego. W archiwum w Modlinie, które, Bogu dzięki, zlikwidowałem, wisiał  Rokossowski, Jaruzelski, Siwicki, Spychalski – w 2016 roku. O czym my tutaj mówimy po prostu? – pytał prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, Zastępca Przewodniczącego Kolegium IPN.

Były to osoby odpowiedzialne za stan wojenny w Polsce. Stan wojenny, który wprowadzono mimo braku zagrożenia ze strony wojsk radzieckich, co potwierdziły sądy w demokratycznej Polsce – przypomniał prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

– To było śledztwo prowadzone przeciwko Jaruzelskiemu, Kiszczakowi, Siwickiemu i innym autorom stanu wojennego. W tej sprawie został skierowany akt oskarżenia i w 2012 roku sąd jednoznacznie podzielił stanowisko prokuratora uznając, że wprowadzenie stanu wojennego było bezprawne, ale również stanowiło przestępstwo – podkreślił prok. Andrzej Pozorski.

To dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej dziś odkłamywana jest historia, którą tuszowano latami. Jednak tomy dokumentów, tysiące stron książek trzeba przełożyć teraz w taki sposób, by zrozumiała je dzisiejsza młodzież – wskazał prof. Andrzej Zybertowicz.

Jeśli chcemy młodym ludziom pokazać, że są dziedzicami pokoleń, które potrafiły przeciwstawiać się wrogom Polski w czasie zaborów, w czasie okupacji i także w czasie mroku stanu wojennego, to musimy zastanowić się, jakimi ścieżkami możemy nawiązać kontakt z tymi umysłami – akcentował prof. Andrzej Zybertowicz.

Wiele ciekawych inicjatyw promujących polską historię, związaną także z wprowadzeniem stanu wojennego, można znaleźć na stronie edukacja.ipn.gov.pl.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl