facebook.com/IPN.Gdansk/

Gdańsk: IPN przypomina uczniom historię słynnej „kotwicy”

Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 80. rocznicy pojawienia się na ulicach Warszawy „kotwicy”, czyli znaku Polski Walczącej, przygotował szereg wydarzeń kulturalno-edukacyjnych.

„Z okazji 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz w związku z okazji rocznicy pojawienia się symbolu Polski Walczącej na murach Warszawy zorganizowaliśmy akcję edukacyjną, która polega na tym, że uczniowie mogą przyłożyć szablon Polski Walczącej do torby tekstylnej i przy pomocy farby własnoręcznie sobie taki znak wykonać” – powiedział pracownik gdańskiego oddziału IPN, Daniel Sieczkowski.

Ma to przypomnieć uczniom znak, jakim jest symbol Polski Walczącej i jego znaczenie dla polskiej historii. Działania związane z upamiętnieniem rocznicy są już podejmowane. Zajęcia edukacyjne odbyły się już m.in. na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku.

„Wyszliśmy w trakcie lekcji na boisko szkolne. Dzieci otrzymały torebki ze znakiem Polski Walczącej. To bardzo fajna inicjatywa, ponieważ dzięki niej dzieci mogą poznać historię” – powiedział nauczyciel informatyki ze Szkoły Podstawowej nr 57, Karol Stefański.

Poza działaniem na boisku szkolnym pracownicy gdańskiego oddziału IPN przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów w szkole.

„Zajęcia poświęcone były m.in. symbolice związanej z Armią Krajową. Poza wprowadzeniem merytorycznym dzieci brały udział również w grze, dzięki której mogły poznać najważniejsze symbole związane z historią Polski w okresie II wojny światowej, w tym m.in. kotwiczką Polski Walczącej” – powiedziała dr Barbara Męczykowska z gdańskiego IPN.

Poza działaniami edukacyjnymi na budynku gdańskiego oddziału IPN, przy ul. Grunwaldzkiej 216, od 18 marca wieczorem do 21 marca rano będzie wyświetlany wielkoformatowy znak Polski Walczącej.

https://twitter.com/IPNGdansk/status/1504881804049797123?s=20&t=5XNkJKgAFDnYRszMJwesIQ

Na murach Warszawy znak Polski Walczącej pojawił się po raz pierwszy 20 marca 1942 roku. Był symbolem walki konspiracyjnej, trwającej od pierwszych dni po klęsce wrześniowej 1939 roku. Dawał polskiemu społeczeństwu nadzieję na pokonanie niemieckiego agresora, mimo jego wielkich zwycięstw w 1940 roku.

Znak ten, łączący literę „P” symbolizującą Polskę i literę „W” oznaczającą walkę, podtrzymywał ducha polskiego społeczeństwa „w ciemną noc okupacji”, w warunkach terroru najeźdźcy, głoszącego, że Polski już nigdy nie będzie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl